Znělá uvulární ploziva

V tomto článku prozkoumáme téma Znělá uvulární ploziva z různých úhlů pohledu, prozkoumáme jeho dopad na moderní společnost a jeho význam v dnešním světě. V tomto směru se ponoříme do nejdůležitějších aspektů souvisejících s Znělá uvulární ploziva, analyzujeme jeho historický význam a jeho vliv na vývoj nových konceptů a trendů. Kromě toho se budeme zabývat různými názory odborníků v oboru a také osobními zkušenostmi, které nabídnou ucelenější a obohacující vizi o Znělá uvulární ploziva. Tento článek syntetizuje aktuální a přesné informace a snaží se poskytnout komplexní pohled na Znělá uvulární ploziva, aby čtenáři poskytl hlubší a úplnější pochopení tohoto důležitého tématu.

Obrázek znaku IPA
Číslo IPA112
Znak IPAɢ
Znak SAMPAG\
Zvuková ukázka

Znělá uvulární plosiva je souhláska, vyskytující se v některých jazycích. V IPA se zapisuje symbolem velkého g, totiž ɢ, v X-SAMPA G\. Vyskytuje se poměrně vzácně, mj. v některých jemenských dialektech arabštiny, v inuktitutštině a somálštině (v somálštině se zapisuje jako q).

  • Způsob artikulace: ražená souhláska (ploziva). Vytváří se pomocí uzávěry (okluze), která brání proudění vzduchu a je na posléze uvolněna, čímž vzniká zvukový dojem – od toho též označení závěrová souhláska (okluziva).
  • Místo artikulace: uvulára. Uzávěra se vytváří mezi zadní částí jazyka a uvulou (čípkem).
  • Znělost: Znělá souhláska – při artikulaci hlasivky vibrují.
  • Ústní souhláska – vzduch prochází při artikulaci ústní dutinou.
  • Středová souhláska – vzduch proudí převážně přes střed jazyka spíše než přes jeho boky.
  • Pulmonická egresivní hláska – vzduch je při artikulaci vytlačován z plic.