Giulio Natta

V dnešním článku se ponoříme do vzrušujícího světa Giulio Natta. Toto téma vyvolalo zájem výzkumníků, odborníků i fandů, protože Giulio Natta je přítomen v různých aspektech našeho každodenního života. V tomto směru prozkoumáme různé aspekty Giulio Natta, od jeho počátků až po jeho dnešní vývoj. Kromě toho budeme analyzovat jeho dopad na společnost a také možné budoucí důsledky. Nezáleží na tom, zda jste odborníkem na Giulio Natta nebo toto téma teprve objevujete, tento článek vám nabízí pohled do hloubky, který vám umožní rozšířit si znalosti a zamyslet se nad důležitostí Giulio Natta v dnešním světě.

Giulio Natta
Narození26. února 1903
Porto Maurizio
Úmrtí2. května 1979 (ve věku 76 let)
Bergamo
ItálieItálie Itálie
Příčina úmrtíParkinsonova nemoc
Alma materTechnická univerzita v Miláně
Povoláníchemik, vynálezce a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléTechnická univerzita v Miláně
Milánská univerzita
Univerzita v Pavii
Univerzita La Sapienza
Politecnico di Torino
OceněníNobelova cena za chemii (1963)
John Scott Medal (1963)
Lomonosovova zlatá medaile (1969)
rytíř velkokříže Řádu za zásluhy o Italskou republiku
Webwww.giulionatta.it
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giulio Natta (26. února 1903 Imperia2. května 1979 Bergamo) byl italský chemik, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1963. Obdržel ji společně s Karlem Zieglerem za objevy v oblasti chemie a technologie vysokých polymerů.[1]

Vystudoval Milánskou polytechniku a několik let zde učil. Roku 1933 se stal profesorem a ředitelem Ústavu všeobecné chemie při Univerzitě v Pavii. Roku 1935 se stal profesorem fyzikální chemie na Univerzitě La Sapienza v Římě a téhož roku se jeho manželkou stala Rosita Beatiová, s níž měl dva syny. V letech 1936 až 1938 působil jako profesor a ředitel Ústavu průmyslové chemie na Polytechnice Turín. Roku 1938 se stal vedoucím Katedry chemického inženýrství Milánské polytechniky; to proběhlo za kontroverzních okolností, protože jeho předchůdce Mario Giacomo Levi byl nucen jako Žid odstoupit kvůli tomu, že fašistická Itálie zavedla protižidovské zákony. Roku 1956 u Natty propukla Parkinsonova nemoc.

Odkazy

Reference

  1. Historie chemie . Pedagogická fakulta MU, sekce chemie . Dostupné online. 

Externí odkazy