Tento článek se bude zabývat tématem Vídeňská kuchyně, problémem, který má v dnešní společnosti velký význam. Vídeňská kuchyně vzbudil velký zájem a debatu v různých oblastech, od akademické oblasti po politickou a sociální oblast. Tato problematika má velkou složitost a rozmanitost přístupů, které vyžadují hlubokou a vyčerpávající analýzu. V tomto článku budou zkoumány různé perspektivy, kontextualizující Vídeňská kuchyně v jeho historickém a kulturním rámci a také zkoumání jeho vlivu na různé aspekty každodenního života. Očekává se, že tento článek přispěje k pochopení a reflexi Vídeňská kuchyně a nabídne komplexní a kritickou vizi tohoto tématu, které je dnes velmi důležité.
Vídeňská kuchyně (německy Wiener Küche) je součástí rakouské kuchyně. Prolínají se v ní vlivy ze mnoha částí Rakousko-uherské monarchie (z české, moravské, maďarské nebo italské kuchyně) a také z francouzské kuchyně. Z maďarské kuchyně byl přejat například guláš, z české například koláče nebo buchty. Vídeňskou kuchyní byla ovlivněna mj. i česká kuchyně, z Vídně například pocházejí vanilkové rohlíčky (německy vanillekipferl) a v mnohých ohledech je česká kuchyně podobná právě té vídeňské.[1]
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Viennese cuisine na anglické Wikipedii a Bečka kuhinja na bosenské Wikipedii.