Tento článek se bude věnovat tématu Skotská kuchyně, vysoce aktuálnímu problému, který v posledních letech upoutal pozornost odborníků i laické veřejnosti. Skotská kuchyně je předmětem četných studií a výzkumů kvůli svému vlivu na různé aspekty každodenního života, od zdraví po ekonomiku. V celém textu budou analyzovány různé aspekty Skotská kuchyně, od jeho historie a vývoje až po jeho implikace v dnešní společnosti. Kromě toho budou prozkoumána možná řešení a návrhy na řešení výzev, které představuje Skotská kuchyně v současném světě. Prostřednictvím multidimenzionálního přístupu má čtenáři nabídnout kompletní a aktualizovanou vizi Skotská kuchyně, a přispět tak k diskusi a pochopení tohoto fenoménu.
Skotská kuchyně (anglicky: Scottish cuisine) je soubor tradičních jídel a postupů při vaření specifických pro Skotsko. Má výrazné vlastní rysy, ale také sdílí mnoho s britskou kuchyní v důsledku zahraničních i místních vlivů ze starověku, středověku i novověku.
Skotsko oplývá množstvím zvěřiny, ryb, ovoce (hlavně lesních plodů) a zeleniny, které se hojně využívají v tradiční skotské kuchyni. Mnoho běžných skotských jídel je však bohatých na tuk, což přispívá k velkému množství srdečních chorob a obezitě v zemi. I přesto zažívá skotská kuchyně renesanci. V roce 2009 vlastnilo čtrnáct místních restaurací které podávaly tradiční nebo fusion kuchyni hvězdu Michelin.
K typickým skotským jídlům patří haggis, který je i skotským národním jídlem. K typickým nápojům patří skotská whisky.
Tradiční skotská kuchyně je založena hlavně na místní produkci. Z obilnin se zde nejvíce konzumuje oves, který se ve Skotsku hojně pěstuje. Z masa se nejvíce využívá masa ovcí, dále také hovězího, vepřového, drůbežího a také zvěřiny, které je ve Skotsku dostatek. Z masa připravují Skotové mnoho druhů klobás, do kterých často přidávají (kromě masa) ovesné vločky. Kromě toho se často konzumuje maso ryb. Řeky Tay a Tweed jsou důležité pro říční rybolov - hlavně lov lososů. Z mořských ryb se loví hlavně tresky a platýsi. Pro Skotsko jsou také typické různé lesní plody (maliny, jahody, borůvky) ze kterých Skotové připravují džemy a marmelády. [1] Ze zeleniny se zde nejvíce konzumují brambory, zelí, tuřín, cibule a vodnice.
Skotská snídaně (anglicky: Full scottish breakfast) je obdoba anglické snídaně. Zahrnuje jak jídla typická pro anglickou snídani, tak i typická skotská jídla a potraviny. K nim se většinou pije černý čaj nebo pomerančový džus. [8] Jídla, které skotská snídaně zahrnuje: