Mons Rümker

V dnešním světě se Mons Rümker stal základním prvkem, který ovlivňuje různé aspekty našeho každodenního života. Ať už na osobní, profesní nebo společenské úrovni, význam Mons Rümker nelze podceňovat. Od svých dopadů na zdraví a pohodu až po vliv na ekonomiku a životní prostředí hraje Mons Rümker zásadní roli ve způsobu, jakým žijeme a jak komunikujeme se světem kolem nás. Proto je nezbytné plně porozumět všem aspektům souvisejícím s Mons Rümker, abyste mohli činit informovaná rozhodnutí a budovat udržitelnou a prosperující budoucnost. V tomto článku podrobně prozkoumáme různé aspekty Mons Rümker a jeho význam v dnešní společnosti.

Mons Rümker (snímek z Apolla 15)

Mons Rümker je osamocený komplex lunárních dómů (dřívějších vulkánů-štítových sopek) v severní části Oceánu bouří (Oceanus Procellarum) na přivrácené straně Měsíce. Leží na ploše o průměru cca 70 km[1], střední selenografické souřadnice jsou 40,8° S a 58,4° V.[2] Formace obsahuje 30 dómů[3], z nichž některé mají na vrcholu malý kráter. Je to nejrozsáhlejší komplex lunárních dómů na povrchu Měsíce.[4]

Název

Komplex dómů je pojmenován po německém astronomovi Carlu Ludwigovi Christianu Rümkerovi.[1][2]

Odkazy

Reference

  1. a b RÜKL, Antonín. Atlas Měsíce. Praha: Aventinum, 1991. ISBN 80-85277-10-7. Kapitola Rümker, s. 42/8. 
  2. a b Mons Rümker, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)
  3. Wöhler, C.; Lena, R.; Pau, K. C. (March 12–16, 2007). "The Lunar Dome Complex Mons Rümker: Morphometry, Rheology, and Mode of Emplacement". Proceedings Lunar and Planetary Science XXXVIII, League City, Texas: Dordrecht, D. Reidel Publishing Co. Retrieved on 2007-08-28.  (anglicky)
  4. RÜKL, Antonín. Atlas Měsíce. Praha: Aventinum, 1991. ISBN 80-85277-10-7. Kapitola 50 pohledů na Měsíc, s. 206. 

Literatura

Související články

Externí odkazy