Mons Gruithuisen Gamma

V tomto článku prozkoumáme Mons Gruithuisen Gamma z různých úhlů a pohledů s cílem důkladně porozumět jeho důležitosti, dopadu a relevanci v současném kontextu. Zdůrazníme různé aspekty a dimenze Mons Gruithuisen Gamma, prozkoumáme jeho vliv v různých oblastech a jeho interakci s dalšími prvky, které utvářejí naši realitu. Prostřednictvím podrobné a vyčerpávající analýzy odhalíme složitost a hloubku Mons Gruithuisen Gamma a nabídneme komplexní vizi, která nám umožní plně ocenit jeho význam. S využitím holistického přístupu přistoupíme k Mons Gruithuisen Gamma z mnohostranné perspektivy a vyzveme čtenáře, aby se ponořil na cestu objevování a porozumění, která mu rozšiřuje obzory a obohacuje jeho znalosti o tomto tématu.

Mons Gruithuisen Gamma a Mons Gruithuisen Delta
Poloha Mons Gruithuisen Gamma.

Mons Gruithuisen Gamma je měsíční kopec - lunární dóm (štítová sopka) se základnou o průměru 20 km[1] na rozhraní Oceánu bouří (Oceanus Procellarum) a Moře dešťů (Mare Imbrium) na přivrácené straně Měsíce. Útvar připomíná „obrácenou vanu“, na jeho vrcholu je malý kráter.[1] Střední selenografické souřadnice jsou 36,6° S a 40,7° Z.[2]

V těsné blízkosti (jihovýchodně) se nachází kopec Mons Gruithuisen Delta, oba jsou pojmenovány podle nedalekého kráteru Gruithuisen ležícího jižně[2] (ten byl pojmenován podle německého astronoma Franze von Gruithuisena[1]). Oba kopce jsou situovány poblíž pevninské oblasti, která pokračuje na sever. Severozápadně lze nalézt satelitní kráter Mairan A.

Odkazy

Reference

  1. a b c RÜKL, Antonín. Atlas Měsíce. Praha: Aventinum, 1991. ISBN 80-85277-10-7. Kapitola Mairan, s. 44/9. 
  2. a b Mons Gruithuisen Gamma, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Literatura

Související články

Externí odkazy