Montes Pyrenaeus

V článku Montes Pyrenaeus prozkoumáme téma, které je předmětem velkého zájmu a debat v dnešní společnosti. V průběhu let Montes Pyrenaeus upoutal pozornost akademiků, odborníků i široké veřejnosti a vytvořil širokou škálu názorů a pohledů. Od svého dopadu na každodenní život až po vliv na kulturní trendy, Montes Pyrenaeus zanechal významnou stopu v různých oblastech. Tento článek se bude snažit ponořit do historie, dopadu a budoucích důsledků Montes Pyrenaeus s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi na toto téma. Prostřednictvím podrobné a zasvěcené analýzy se čtenář bude moci ponořit do složitosti a dimenzí Montes Pyrenaeus, což obohatí jeho porozumění a pohled na něj.

Montes Pyrenaeus (napravo) obklopuje měsíční moře Mare Nectaris (šedá jednolitá plocha na většině fotografie).

Montes Pyrenaeus (česky Pyreneje) je pohoří obklopující východní část Mare Nectaris (Moře nektaru) na přivrácené straně Měsíce. Je dlouhé přibližně 250 km[1], střední selenografické souřadnice jsou 14,1° J, 41,5° V.[2] Táhne se ze severu od kráteru Gutenberg kolem kráteru Bohnenberger ještě několik desítek kilometrů na jih.

Název

Montes Pyrenaeus pojmenoval německý astronom Johann Heinrich von Mädler[1] podle francouzsko-španělského pohoří Pyreneje.[2]

Odkazy

Reference

  1. a b RÜKL, Antonín. Atlas Měsíce. Praha: Aventinum, 1991. ISBN 80-85277-10-7. Kapitola Messier, s. 122/48. 
  2. a b Montes Pyrenaeus, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Literatura

Související články

Externí odkazy