Mollová stupnice

Dnes je Mollová stupnice téma, které ve společnosti vzbuzuje velký zájem, protože se týká velkého počtu lidí po celém světě. Od svého vzniku až po dnešní dopad byl Mollová stupnice předmětem debat a studií odborníků v této oblasti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Mollová stupnice, od jeho příčin a účinků až po možná řešení, která byla navržena k vyřešení tohoto problému. Prostřednictvím komplexní analýzy se budeme snažit vnést světlo do tohoto tématu a poskytnout širší a jasnější představu o dopadu, který má na naše životní prostředí.

Mollová stupnice (nebo také stupnice moll, z lat. mollis = měkký) je pojem z oboru hudební nauky, který je používán ve dvou významech:

V tomto článku je pojem mollová stupnice používán (pokud není výslovně řečeno jinak) ve druhém z výše uvedených významů.

Složení mollové diatonické stupnice

Mollová diatonická stupnice se skládá ze sedmi tónů, s půltónem mezi druhým a třetím a mezi pátým a šestým stupněm. Mezi ostatními po sobě následujícími tóny je interval celého tónu. Obecně se dá říci, že v poměru s durovou stupnicí působí z pocitového hlediska mollová stupnice tesklivě či smutně.

Notový zápis diatonické stupnice a moll

Následující tabulka obsahuje seznam intervalů jednotlivých stupňů vzhledem k základnímu tónu. Jako příklad je použita diatonická stupnice a moll, jejíž notaci obsahuje výše uvedený obrázek.

Stupeň Interval a moll
I prima a
II velká sekunda h
III malá tercie c
IV čistá kvarta d
V čistá kvinta e
VI malá sexta f
VII malá septima g
VIII oktáva a2

Seznam mollových stupnic

Následující tabulka obsahuje kompletní seznam diatonických mollových stupnic podle tóniny.

Stupnice Složení Předznamenání
ais moll ais his cis dis eis fis gis ais 7♯
dis moll dis eis fis gis ais h cis dis 6♯
gis moll gis ais h cis dis e fis gis 5♯
cis moll cis dis e fis gis a h cis 4♯
fis moll fis gis a h cis d e fis 3♯
h moll h cis d e fis g a h 2♯
e moll e fis g a h c d e 1♯
a moll a h c d e f g a žádné
d moll d e f g a b c d 1♭
g moll g a b c d es f g 2♭
c moll c d es f g as b c 3♭
f moll f g as b c des es f 4♭
b moll b c des es f ges as b 5♭
es moll es f ges as b ces des es 6♭
as moll as b ces des es fes ges as 7♭

Mody diatonické mollové stupnice

Mollová diatonická stupnice je totožná s aiolským modem durové stupnice – tj. durová diatonická stupnice zahraná od šestého stupně je mollová diatonická stupnice. Jejich mody jsou tedy shodné, pouze posunuté o pět – jejich seznam lze najít zde.

Harmonická a melodická mollová stupnice

V mollových skladbách jsou častěji než diatonická mollová stupnice používány dvě její obměny – harmonická moll a melodická moll. V obou případech je použita velká septima, což umožňuje vřazení durového dominantního septakordu ve funkci dominanty do mollové skladby. V případě harmonické moll je zachován „ostrý“ nezpěvný interval zvětšené sekundy mezi šestým stupněm (malou sextou) a sedmým stupněm (velkou septimou), v případě melodické moll je navíc změněna malá sexta na velkou sextu.

Další mollové stupnice

Jak již bylo uvedeno v úvodu, mají mollový charakter všechny stupnice, které obsahují malou tercii. Kromě diatonické, harmonické a melodické moll jsou to například:

  • bluesová pentatonika – pětitónová stupnice, která vznikne z diatonické mollové stupnice odstraněním sekundy a sexty
  • bluesová stupnice – vznikne přidáním dvou průchodných tónů – zmenšené kvinty a velké septimy – k bluesové pentatonice

Související články

Externí odkazy