V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Půltón. Od svých počátků až po svou relevanci dnes, Půltón upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Prozkoumáme jeho hlavní body, jeho kontroverzní dopady a jak se vyvíjel v průběhu času. Půltón je široké a rozmanité téma, takže prozkoumáme různé perspektivy a klíčové aspekty, abychom nabídli kompletní a obohacující vizi. Od svého dopadu na společnost až po vliv v různých oblastech, Půltón nepochybně zanechal nesmazatelnou stopu v historii a tento článek se snaží odhalit všechna jeho tajemství a umožnit nám lépe porozumět jeho důležitosti.
Půltón je nejmenší interval vyskytující se v diatonické stupnici, v rovnoměrně temperovaném ladění má poměr frekvencí
Čisté ladění
V čistém ladění existují tři typy půltónů:
- Diatonický půltón s poměrem frekvencí 16:15, je to jiné označení pro malou sekundu, ve dvanáctitónové stupnici v čistém ladění se tedy vyskytuje mezi tóny c – des, d – es, e – f, fis – g, g – as, a – b a h – c.
- Velký chromatický půltón s poměrem frekvencí 135:128 (spolu s diatonickým půltónem tvoří velký celý tón s poměrem frekvencí 9:8), je to jiné označení pro zvětšenou primu, ve dvanáctitónové stupnici v čistém ladění se vyskytuje mezi tóny des – d, f – fis a b – h (tóny c – d, f – g a a – h jsou velké celé tóny).
- Malý chromatický půltón s poměrem frekvencí 25:24 (spolu s diatonickým půltónem tvoří malý celý tón s poměrem frekvencí 10:9), je to také jiné označení pro zvětšenou primu, ve dvanáctitónové stupnici v čistém ladění se vyskytuje mezi tóny es – e a as – a (tóny d – e a g – a jsou malé celé tóny).
Všeobecně se tady diatonický půltón rovná malé sekundě (např. c – des), zatímco chromatický půltón se rovná zvětšené primě (např. c – cis).
Pythagorejské ladění
V pythagorejském ladění existují dva typy půltónů:
- Limma s poměrem frekvencí 256:243, odvozuje se od řady pěti čistých kvint zmenšených o tři oktávy.
- Apotomé s poměrem frekvencí 2187:2048, odvozuje se od řady sedmi čistých kvint zmenšených o čtyři oktávy.
Rovnoměrně temperované ladění
V rovnoměrně temperovaném ladění existuje jen jeden univerzální půltón s poměrem frekvencí