Novozélandská kuchyně

V dnešním světě získal Novozélandská kuchyně velký význam v různých oblastech společnosti. Ať už kvůli svému vlivu na populární kulturu, jeho významu ve vědecké oblasti nebo jeho vlivu na historii, Novozélandská kuchyně se stal tématem obecného zájmu pro lidi všech věkových kategorií a profesí. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Novozélandská kuchyně, analyzujeme jeho dopad na dnešní společnost a jeho relevanci v čase. Od svých počátků až po dnešní vývoj je Novozélandská kuchyně předmětem studia a diskusí a je tématem, které vzbuzuje velký zájem a zvědavost u těch, kteří se o něm chtějí dozvědět více.

Pavlova, jedna z ikon novozélandské kuchyně
příprava maorského hāngi
Fish and chips, oblíbené novozélandské jídlo původně z Anglie

Novozélandská kuchyně (anglicky New Zealand cuisine) je směsicí kuchyní obyvatel Nového Zélandu, mezi něž patří domorodí obyvatelé Maorové, potomci evropských kolonizátorů (Pākehā), i přistěhovalci, kteří pocházejí převážně z Asie, využívající lokální produkty, ke kterým patří zejména vinná réva, maso, mléčné výrobky a mořské plody.

Maorská kuchyně

Podrobnější informace naleznete v článku Maorská kuchyně.

Maorové, domorodí obyvatelé Nového Zélandu, se tradičně živili hlavně rostlinami, jako jsou kapradinové výhonky (pikopiko), batáty (kūmara), taro, mořskými řasam (karengo) a hmyzem. Jídelníček si doplňovali rybami, mořskými plody a také divokými ptáky. Jídlo tradičně připravovali, jako ostatní Polynésané, v zemní peci. Tento způsob přípravy se nazývá hāngi. Dnes je tento způsob přípravy potravin oblíbený po celém Novém Zélandu. Takto se dnes připravují hlavně brambory, batáty, kuřecí, vepřové a jehněčí maso či nádivka. [1] Boil-up, další maorské jídlo, je hustá polévka z vepřových kostí, batátů, dýně, divokých rostlin (potočnice lékařská) a jiné zeleniny. [2]

Kuchyně Pākehā

Pākehā je maorský výraz pro obyvatele Nového Zélandu, kteří jsou evropského původu. Jedná se hlavně o první kolonizátory a jejich potomky, kteří jsou převážně britského a irského původu. Ti jednak přinesli nové suroviny, které obohatily maorskou kuchyni (pšenice, dýně, brambory, nové druhy sladkých brambor, vepřové, jehněčí), a zároveň se zde snažili šířit své pokrmy, které jsou dnes součástí moderní novozélandské kuchyně. Pākehā zde začali připravovat čaj, pivo a různé druhy Brity oblíbeného pečiva, kupříkladu scones (čajové koláčky).

Britský vliv vykazují i jiná, na Novém Zélandu oblíbená jídla, například fish and chips nebo různé koláče (pies) nadívané masem.

Současný stav

Jak již bylo řečeno, novozélandská kuchyně v sobě mísí prvky tradiční maorské kuchyně, jídla a suroviny evropských kolonizátorů (Pākehā), přistěhovalců z Asie (indická, thajská, malajská, čínská nebo japonská kuchyně) a také jídla pocházející původně z Austrálie.

Novozélandská kuchyně využívá zejména obilniny, mořské plody a ryby (ryby Parapercis colias, Pagrus auratus, hoki, červenice atlantská, losos, dále mlže Paphies ventricosa a Bluff oyster, zelené mušle Perna canaliculus a raky).[3] jehněčí, vepřové a hovězí maso, drůbež, mléčné výrobky, různé druhy zeleniny (brambory, batáty, dýně atd.), ovoce (kiwi, vinná réva, tamarilo). [4]

K oblíbeným pokrmům patří fish and chips, barbecue (jehněčí, mořské plody, hovězí) či maso a zelenina připravené tradiční maorskou metodou v zemní peci - hāngi [4], dezerty pocházející z Nového Zélandu (pavlova, Afghan biscuit, hokey pokey ice cream), původně australská jídla, například lamington či vegemite či tradiční asijská jídla (suši, pad thai).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku New Zealand cuisine na anglické Wikipedii.

  1. The Hangi . Wellington: Genuine Maori Cuisine, Epuro Hands International Limited, 2005 . Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  2. WONGKAEW, Syrie. Maori Boil-Up . Australian / NZ Food Blog . Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-02. (anglicky) 
  3. Food: The Essential A-Z Guide. : Murdoch Books Pty Limited, 2011. ISBN 978-1742663937. S. 260. (angličtina) 
  4. a b A taste of New Zealand cuisine . New Zealand . Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-09-07. (anglicky) 

Externí odkazy