Naučná stezka Liteň

Naučná stezka Liteň
Panely v Sadech Svatopluka Čecha v LitniPanely v Sadech Svatopluka Čecha v Litni
Základní informace
Typnaučná stezka - 4 stezky (okruhy)
ProvozovatelAtelier Svatopluk,o.p.s. Liteň
Datum otevření1. 12. 2013
Značenípanely, červené, modré, žluté a zelené směrovky
Počet zastavení29 (úvodní 2, zelená 12, žlutá 7, modrá 4, červená 4)
Obtížnoststřední
Sezónaceloročně
Lokalizace
Poloha322 m n. m.
Souřadnice
StartLiteň, Náměstí - špejchar
CílLiteň, Náměstí - špejchar
Výškový rozdíl103 m
Nejvyšší bod425 m (D1)
Nejnižší bod322 m (0)
Vyhlídkové bodyD1 vrch Mramor
ZajímavostiHrobka rodiny Daubkovy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vyhlídka na Liteň od vrchu Mramor (na severovýchod) Liteň Vás vítá Naučná stezka Liteň

Naučná stezka Liteň byla vytvořena v roce 2013 Atelierem Svatopluk, obecně prospěšnou společností, jejímž zakladatelem je městys Liteň v okrese Beroun. Ve čtyřech okruzích, vycházejících od špejcharu, prochází historické, architektonické, přírodní a technické pozoruhodnosti na území městyse včetně připojených obcí Běleč a Dolní Vlence. Celá oblast spadá do CHKO Český kras. Tématy zastavení naučná stezka Liteň navazuje na expozici Muzea Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni.

Příprava a realizace

Starosta Litně K. Kliment a ředitel Atelier Svatopluk při přípravě naučné stezky Příprava zastavení v Sadech Svatopluka Čecha

Zřízení stezky iniciovala, projekt připravila a realizovala společnost Atelier Svatopluk, o.p.s., jejímž zakladatelem je městys Liteň. Atelier Svatopluk realizací projektu naučné stezky navázal na svou hlavní činnost – správu a vytváření programové náplně Areálu Litně – areálu bývalého středního odborného učiliště v Litni. Atelier Svatopluk, o.p.s. ve spolupráci s úřadem městyse Liteň do obsahové přípravy naučné stezky zapojil tým místních zájemců o historii, architekturu a přírodní pozoruhodnosti regionu. Přípravný tým zajistil sběr dokumentů k tématům jednotlivých zastavení, písemností, dobových fotografií apod. V roce 2012 a 1. pololetí 2013 byla prováděna podrobná fotografická dokumentace Litně a okolí se zaměřením na navrhované stezky. Dodavatel venkovního značení byl vybrán ve výběrovém řízení. Zhotovení panelů a jejich instalaci provedla jako veřejnou zakázku malého rozsahu v termínu od 1. června do 31. října 2013 firma Ing. Vladimír Glaser podle smlouvy o dílo uzavřené s Atelierem Svatopluk, o.p.s., dne 20. května 2013. Průběh instalace panelů a terénních úprav prostor zastavení byl dokumentován.

Vytvoření stezky podpořil Region Karlštejnsko, mikroregion, která má právní formu občanského sdružení. Státní zemědělský a intervenční fond poskytl v rámci Programu rozvoje venkova dotaci ve výši 994 806 Kč. Celkové náklady na realizaci stezky činily 1.048.100,79 Kč. Liteňská stezka se zařadila k síti naučných stezek, které již byly v Regionu Karlštejnsko vytvořeny. a k prezentacím významných osobností spojených s okresem Beroun.

Trasy

Začátek naučné stezky u špejcharu na Náměstí Dětské hřiště u zastavení Pískovna

Naučnou stezku tvoří čtyři okruhy. Všechny vycházejí od špejcharu na liteňském náměstí pojmenovaném prostě Náměstí. Zde se nachází panel Vítejte v Litni a panel o špejcharu, označený pořadovým číslem 0. Jednotlivé okruhy jsou označeny písmeny a zároveň rozlišeny barvou:

Barevné rozlišení dílčích stezek je použito na panelech, směrovkách, pláncích i v digitální prezentaci na Internetu. V rámci každého okruhu jsou jednotlivá zastavení rozlišena pořadovými čísly použitými ve spojení s písmenem označujícím daný okruh.

Technické provedení

Stezka je značena směrovými tabulkami, každý ze čtyř okruhů má jinou barvu tabulek

Informační panely jsou tvořeny dřevěnými rámovými stojany v přírodním provedení, na kterých jsou upevněny plastové panely s informacemi, mapami a fotografiemi ke každému zastavení.

Trasa stezky je vyznačena kovovými směrovkami v technickém provedení obdobném malým směrovkám silničního značení cyklotras. Směrovky jsou umístěny na panelech zastavení a na rozcestích a křižovatkách. Část směrovek naučné stezky je instalována u směrovníků turistických tras KČT. Na směrovkách jsou trasy naučné stezky rozlišeny pouze barevně, písmeno trasy na nich není uvedeno. Některé úseky naučné stezky jsou vedeny v souběhu s pásovým turistickým značením pěších turistických tras Klubu českých turistů. U všech zastavení jsou instalovány lavičky a prostor je vysypán štěrkem. Zastavení Areál Liteň, Pískovna a Babka jsou doplněna dětskými hřišti.

Spolupráce se školami

Studenti Střední školy umělecké a řemeslné v Praze 5 se svými mistry na setkání Kováři v Litni 2014 Jan Maňák na workshopu StreTech na ČVUT 11.6.2014

Tým spolupracovníků Atelier Svatopluk postupně zpracovává metodiku pro využití naučné stezky ve výuce dějepisu, zeměpisu, vlastivědě, přírodopisu a pro školní výlety a sportovní a branné akce škol pro pedagogy základních škol a středních škol s využitím literatury o vzdělávacím využití naučných stezek a Wikipedie. Atelier Svatopluk spolupráci se školami zaměřuje:

Publicita naučné stezky

Pracovník Atelier Svatopluk RNDr Jan Maňák na prezentaci Naučné stezky Liteň na Jungmannově základní škole v Berouně. Jan Maňák při předávání cen soutěže VIA BENEDICTINA 2014

V rámci projektu Naučné stezky Liteň byly vytištěny a distribuovány propagační materiály, především mapky s vyznačením čtyř tematických stezek a jejich zastavení. Obsah informačních panelů naučné stezky byl v roce 2014 zveřejněn v digitální podobě na Internetu na webu Karlštejnsko.

Strategie publicity naučné stezky je založena na

Vítejte v Litni

Zastavení naučné stezky u špejcharu

Špejchar

Špejchar v Litni sloužil od raného novověku k ukládání obilí, později jako hasičská zbrojnice. Od 70. let 20. století byl interiér upraven pro kulturní účely a unikátní miniaturní loutkové divadlo. Proto je špejchar jedním ze zastavení Naučné stezky. U jeho západní stěny směrem k náměstí je umístěn přístřešek s lavicemi a stolem a informační panel o historii špejcharu. Spolu s ním je zde umístěn úvodní informační panel celé Naučné stezky Liteň nazvaný Vítejte v Litni. V prostoru mezi špejcharem a hasičskou zbrojnicí je informační panel s mapou a figura další naučné stezky Karlštejnské šachy. Od špejcharu vedou stezky červená, zelená a žlutá na západ na konec Náměstí, kde je na sloupu dopravní značky rozcestník: zelená odbočuje vpravo směrem ke kostelu a žlutá a červená vlevo do Dlouhé ulice.

Zelená stezka

Hasičská zbrojnice vznikla z židovské synagogy

A1. Synagoga

Synagoga v Litni Původní židovská synagoga z 1840 přestavěná v 2. polovině 19. století je od května 1945 užívána Sborem dobrovolných hasičů v Litni. Radikální přestavbou na požární zbrojnici (1956) ztratila charakteristické prvky synagogy.

Pomník Svatopluk Čecha

Pomník Svatopluka Čecha v Litni v nadživotní velikosti připomínající básníkův pobyt v Litni byl instalován v roce 1938 na místě někdejší památné lípy proslavené básní Ve stínu lípy a je kulturní památkou.

A3. Muzeum

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné s vlastní turistickou známkou sídlí v budově liteňské fary, která je kulturní památkou.

A4. Kostel

Náhrobek zazděný ve zdi kostela

Kostel svatého Petra a Pavla (Liteň) pochází z let 13521357 a současnou podobu získal úpravami v letech 18801906. U jižní zdi kostela stojí pomník padlým v 1. světové válce. Kostel je s výklenkovou kaplí se sochou sv. Jana Nepomuckého kulturní památkou.

Hrob O. P. Nováka u Základní školy Františka Josefa Řezáče v Litni

A5. Škola

Základní škola v Litni nese jméno Františka Josefa Řezáče, reformátora školství a vězeňství, v letech 18651879 litenského faráře, který se zasloužil o stavbu budovy školy v Litni. U její zdi je pohřben významný český paleontolog profesor Otomar Pravoslav Novák, který zde v době svých paleontologických výzkumů podlehl 29. července 1892 tuberkulóze.

A6. Zámek

Zámek v Litni Zámek

Zámek Liteň s parkem, salla terrenou a grottou získal svou současnou podobu po roce 1648 barokní a klasicistní přestavbou a je kulturní památkou.

Hospodářský dvůr nazývaný Statek Liteň

Hospodářský dvůr liteňského zámku s vjezdem branou z Nádražní ulice vznikl v 2. polovině 19. století rozšířením o budovy pivovaru, lihovaru a lihovarnické školy s typickými znaky industriální architektury konce 19. století.

A7. Učiliště

Brána Areálu Liteň z ulice Pode Zděmi

Areál Liteň na severním okraji Litně sloužil do roku 2012 Střednímu odbornému učilišti v Litni a Učňovské škole zemědělské v Litni, obor kovář-podkovář.

A8. Vlence

V obci Dolní Vlence severně od Litně v dnes už neexistujícím zámečku jako host Josefa Šebestiána Daubka malíř František Ženíšek namaloval svůj nejslavnější obraz Oldřich a Božena.

Pískovna Běleč

A9. Vodárna

Vodárna Liteň u cesty z Dolních Vlenců na Běleč zásobující stále Liteň pitnou vodou je technickou kulturní památkou.

A10. Pískovna

Goeologická minulost Berounska je poznamenaná z období třetihor korytem řeky tekoucí ze severních do západních Čech, která vytvořila na svém dne mohutnou asi dvacetimetrovou vrstvu písku. To vedlo od středověku ke vzniku pískoven. Jednou z lokalit s těžbou písku v CHKO Český kras je pískovna Běleč leží západní a jižní částí na katastru obce Korno, severovýchodní částí na katastru obce Poučník (městys Karlštejn) východojihovýchodní částí na katastru obce Běleč (Liteň). Díky aktivní hornické činnosti zde vznikaly kolonie břehule říční V letech 2012–2013 se jednalo o uzavření a zavezení pískovny.

A11 – 1 Pomník

Z Dolních Vlenců na východ kolem vodárny Liteň vede cesta na Běleč, v jejímž centru stojí pomník obětem 1. světové války.

A11 – 2 Mlýny

Na cestě z Dolních Vlenců do Bělče stojí na Stříbrném potoce dva mlýny a třetí je přímo v Bělči.

A12. Nádraží Běleč

V obvodu městyse Liteň je na trati 172 železniční zastávka železniční zastávka Běleč s hlídacím domkem z doby zprovoznění trati v roce 1901.

Galerie zelené stezky

Žlutá stezka

Kaplička v Leči Zastavení u Babky klevetilky

B1. Obora

Obora za Litní nabízí návštěvníkovi pohled na chov jelenů a daňků.

B2. Skuhrov

Na žluté stezce vede silnice z Litně přes železniční trať 172 směrem k obci Leč přes Skuhrov kolem železniční zastávky s čekárnou z doby stavby trati v roce 1901.

B3. Mlýny

Žlutá stezka vede k Pustému rybníku v Leči, na kterém se při povodni v květnu 1844 prováděla protipovodňová opatření za účasti vojenských oddílů.

Obora u skalního útvaru Babka klevetilka

B4. Leč

Za železničním přejezdem přes trať 172 vede žlutá stezka na východ k obci Leč s kapličkou z roku 1899 s křížkem vysvěceným v roce 1875 liteňským kaplanem Václavem Benešem Třebízským.

B5. Obora

Na jižním okraji Litně směrem na Leč v lokalitě Pod Cihlenou je vlevo od silnice obora s chovem daňka evropského a v zatáčce u silnice památný strom evidovaný jako Dub letní Pod Cihelnou.

B6. Babka

Nedaleko židovského hřbitova vede žlutá stezka k lokalitě Na poušti kolem skalního útvaru s názvem Babka klevetilka podle pověsti o zkamenělé klevetivé trhovkyni.

B7. Hřbitov

Židovský hřbitov z roku 1680 na kraji lesa jižně od Litně s přibližně 400 barokními a klasicistními náhrobky, márnicí a s domem hrobníka je kulturní památkou. 49°53′45″ s. š., 14°8′38″ v. d.)

Galerie žluté stezky

Modrá stezka

Čechovna

C1. Čechovna

Barokní dům správce panství u liteňského zámku svým vžitým názvem Čechovna a pamětní deskou (1925) s nápisem ZDE ŽIL SVATOPLUK ČECH. OD 1853–1856 připomíná pobyt básníka Svatopluka Čecha, jehož otec František J. Čech byl správcem liteňského panstvía je jako součást zámku kulturní památkou.

C2. Nádraží Liteň

Nádraží Liteň bylo postaveno jako úvraťová železniční stanice v roce 1901 v rámci výstavby železniční trať 172 Zadní TřebaňLochovice.

C3. Kapličky

Výhybka v úvraťové stanici Liteň

Drobné sakrální stavby v Litni reprezentují dvě kapličky: boží muka na východním okraji Litně na křižovatce silnice z Litně na Všeradice a Zadní Třebaň a Svinaře a Kaple svatého Jana Nepomuckého výklenková kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého v ohradní zdi kostela sv. Petra a Pavla, s nímž je zapsána jako kulturní památka.

C4. Hrobka

Hrobka rodiny Daubkovy na východním konci Nádražní ulice v anglickém parku. s pohřební kaplí ve stavebním slohu neorenesance byla postavena v roce 1888 podle návrhu architekta Antonína Wiehla se sochařskou výzdobou Josefa Václava Myslbeka a je kulturní památkou.

Galerie modré stezky

Červená stezka

Kaplička před Kornem Pohled na Liteň od Korna

D1. Vyhlídky Liteň

Z náměstí vede červená stezka na jihozápad k vrchu Mramor a její zastavení s vyhlídkou na Liteň, Korno, Měňany a Karlštejn je též nejvyšším bodem Naučné stezky Liteň (425 m n. m.).

D2. Skuhrov, Hatě

U dalšího zastavení červené stezky je výhled na jihovýchod na obce Skuhrov a Hatě.

D3. Obora

Červená stezka vede z Litně Měňanskou ulicí směrem na západ a dále na severozápad kolem rybník a Obory s chovem daňka evropského v přilehlé oboře.

D4. Korno

Červená stezka vede z Litně na severozápad směrem k obci Korno. Před vesnicí je u křižovatky silnic na Dolní Vlence a na Korno kaplička a od ní překrásná vyhlídka na Liteň ve směru na jihovýchod.


Galerie červené stezky

Odkazy

Reference

  1. Liteň. Liteň: Městys Liteň Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-14.  Archivováno 14. 12. 2014 na Wayback Machine.
  2. HAVELKA, Jan. Atelier Svatopluk, o.p.s.. Liteň: Městys Liteň, 2013. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-10.  Archivováno 10. 12. 2014 na Wayback Machine.
  3. Smlouva o dílo naučná stezka Liteň . Ostrava: LEKTOR INTERMEDIA, s.r.o., 20.5.2013 . 
  4. Karlštejnsko . Ořech: Region Karlštejnsko . Dostupné online
  5. ANTON, Michal. ZPRAVODAJSTVÍ Z PROGRAMU ROZVOJE VENKOVA . I. vyd. Praha: Státní zemědělský intervenční fond, 2014-03-22 . Kapitola Schválené Žádosti o dotaci v rámci sedmnáctého kola příjmu žádostí Programu rozvoje venkova – opatření III.1.3 Podpora cestovního ruchu, s. 1–11. Dostupné online
  6. Naučná stezka "Liteň" . Ostrava: LEKTOR INTERMEDIA, s.r.o., rev. 2014-02-10 . Dostupné online
  7. Všechny Naučné stezky Karlštejnska . Ořech: Karlštejnsko . Dostupné online
  8. Osobnosti regionu . Ořech: Karlštejnsko, o. s. . Dostupné online
  9. MARTÍNEK, Karel. Naučné stezky : některé formy využití naučných stezek : příspěvek k ekologické výchově v základní škole. První. vyd. Plzeň: Pedagogické centrum, 1997. 26 s. ISBN 80-7020-006-5. Metodická příručka pro učitele. 
  10. DVOŘÁKOVÁ, Markéta; OPRŠALOVÁ, Irena. Genius loci při tvorbě environmentálních programů . Sborník. první. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta., 2014. 47 s. ISBN 978-80-244-4071-2
  11. FRIEDLOVÁ, Ludmila; SOUČEK, Zdeněk; KOCOUREK, Pavel. Budování a využití naučných stezek. první. vyd. Praha: Propagační tvorba, 1991. 64 s. ISBN 80-85386-23-2
  12. ADMIN. Den Země – školní projekt . Liteň: Základní škola Františka Josefa Řezáče v Litni, 2014-04-29 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-07. 
  13. Jungmannova základní škola v Berouně . Beroun: Jungmannova základní škola v Berouně . Dostupné online
  14. Střední škola umělecká a řemeslná v Praze 5 . Praha: Střední škola umělecká a řemeslná, Fakultní škola PedF UK, Nový Zlíchov 1, Praha 5 . Dostupné online
  15. VÍTEK, Karel. StreTech . Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, 2014 . Dostupné online
  16. VYBÍRAL, Jindřich. „Česká“ versus „italská“ neorenesanční vila. Antonín Wiehl, Antonín Barvitius a jejich mecenáši. S. 83–90, 89. Zprávy památkové péče . 2014 . Roč. 74, čís. 3, s. 83–90. Dostupné online
  17. IVANA, Ševčíková. Čeští spisovatelé na Berounsku a muzea těmto spisovatelům věnovaná. Plzeň, 2012 . 123 (Přílohy I - LI) s. Diplomová práce. Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická, katedra českého jazyka a literatury. Vedoucí práce Doc. PhDr. Bohumil Jirásek, CSc. s. 89–96, XXXII-XXXVII. Dostupné online.
  18. Naučná stezka Liteň. Ořech: Region Karlštejnsko, o.s., 2013. 2 s. . S. 1–2. 
  19. Naučné stezky Karlštejnska/Liteň . Ořech: Karlštejnsko, občanské sdružení, 2014 . Dostupné online
  20. MAŇÁK, Jan. RNDr Jan Maňák . Praha: Jan Maňák, 2012 . Dostupné online
  21. MAŇÁK, Jan. Fototuristika/Naučná stezka Liteň - zelená stezka . Praha: ANABAX MEDIA, s.r.o. . (Fototuristika). Kapitola Naučná stezka Liteň - zelená stezka. Dostupné online
  22. MAŇÁK, Jan. Naučná stezka Liteň . Hradec Králové: Turistika.cz s.r.o. . Dostupné online
  23. CYKLISTICKÉ NAUČNÉ STEZKY V CHKO ČESKÝ KRAS - KRÁSAMI ČESKÉHO KRASU NA PRAVÉM BŘEHU BEROUNKY . Hradec Králové: Turistika.cz s.r.o. . Dostupné online
  24. MAŇÁK, Jan. Naučná stezka Liteň - žlutá stezka . Praha: Fototuristika/ANABAX MEDIA, s.r.o., 2014-10-29 . Dostupné online
  25. JUAN. http://www.augustiniani.cz/novinky/farni-vylet-do-litne . Praha: FARNÍ KOSTEL SV. TOMÁŠE Josefská 8 Praha 1, 2014-10-29 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-25. 
  26. Liteň a Mramor. toulkynejenprirodou.blogspot.cz/ . 2013-10-02 . Dostupné online
  27. CYSAŘ, Jiří. Výprava na Šamor a k vinařické střelnici. novinky.cz . 2013-03-10 . Dostupné online
  28. Špejchar . Karlštejnsko, 2014 . | issn = Dostupné online. (český) 
  29. Vítejte v Litni . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  30. Karlštejnské šachy . Ořech: Karlštejnsko, o. s. . Dostupné online
  31. Synagoga . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  32. socha Svatopluka Čecha . Praha: Národní památkový ústav v Praze. Dostupné online
  33. Muzeum . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  34. a b IVANA, Ševčíková. Čeští spisovatelé na Berounsku a muzea těmto spisovatelům věnovaná. Plzeň, 2012. 123 (Přílohy I - LI) s. Diplomová práce. Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická, katedra českého jazyka a literatury. Vedoucí práce Doc. PhDr. Bohumil Jirásek, CSc. s. 89–96, XXXII-XXXVII. Dostupné online.
  35. KREISINGER, Josef. Liteň a přifařené k ní obce. Beroun: nákladem vlastním, 1896. 79 s. S. 42. 
  36. Fara . Praha: Národní památkový ústav v Praze . Dostupné online
  37. Ivo Šťastný. Pomník Obětem 1. světové války . Spolek pro vojenská pietní místa . Dostupné online
  38. a b Praha: Národní památkový ústav v Praze, 2012. Dostupné online
  39. Kostel . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  40. Škola . Ořech: Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  41. Zámecký park . Zámek Liteň, občanské sdružení, 2014 . Dostupné online
  42. Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  43. Zámek . Praha: Národní památkový ústav v Praze, 2012. Dostupné online
  44. Lacina. Daubek, Josef Šebestián. hiu.cas.cz/cs . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 
  45. Scheufler. Kruis, Karel. scheufler.cz . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-05. 
  46. Zámek Liteň . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  47. A8 Vlence . Karlštejnsko, o.s., 2014 . Dostupné online
  48. Vodárna . Karlštejnsko, o.s., 2014 . Dostupné online
  49. Vodovodní síť býv. velkostatku . Praha: Národní památkový ústav v Praze, 2012. Dostupné online
  50. A10 Pískovna. Ořech: Karlštensko,o.s., 2014. Dostupné online
  51. Informace z jednání dne 19. kvědna 2011. Liteň: , 2014. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05.  Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine.
  52. A11 1 Běleč. Ořech: Karlštensko,o.s., 2014. Dostupné online
  53. Ivo Šťastný. Pomník Obětem 1. světové války . Spolek pro vojenská pietní místa . Dostupné online
  54. A11-2 Mlýny na Stříbrném potoce . Ořech: Karlštejnsko, o.s., 2013 . Dostupné online
  55. Nádraží Běleč. Ořech: Karlštensko, o.s., 2014. Dostupné online
  56. B1 Obora . Ořech: Karlštejnsko,o.s., 2013 . Dostupné online
  57. B2 Skuhrov . Ořech: Region Karlštejnsko, o.s., 2013 . Dostupné online
  58. B3 Mlýny . Ořech: Region Karlštejnsko, o.s., 2013 . Dostupné online
  59. B4 Leč . Ořech: Region Karlštejnsko, o.s., 2013 . Dostupné online
  60. KREISINGER, Josef. Liteň a přifařené k ní obce. Liteň: nákladem autora, 1896. 79 s. S. 31–32. 
  61. B5 Obora . Ořech: Karlštejnsko,o.s., 2013 . Dostupné online
  62. B6 Babka . Ořech: Karlštejnsko, o.s., 2013 . Dostupné online
  63. FIEDLER, Jiří. Židovské památky v Čechách a na Moravě. Praha: Sefer, 1992. 200 s. Dostupné online. ISBN 80-900895-1-8. S. 93. 
  64. Hřbitov . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online. (český) 
  65. Židovský hřbitov . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  66. STREJČEK, Ferdinand. Životní román Františka Jaroslava Čecha. Praha: F.Topič (Knihy českých osudů), 1940. 202 s. 
  67. Zámek . Praha: Národní památkový ústav v Praze. Dostupné online
  68. Karlštejnsko. Ořech: Karlštensko, 2014. Dostupné online
  69. Kapličky . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online
  70. ŠVESTKOVÁ, Ludmila. Boží muka. Naše řeč . . Roč. 79 (1996), čís. 6. Dostupné online
  71. Hrobka . Karlštejnsko, 2014 . Dostupné online. (český) 
  72. KUDLÁČOVÁ, Markéta. Architekt souladu Antonín Wiehl a jeho cesta k české renesanci. Dějiny a současnost. Roč. 2006, čís. 12. Dostupné online
  73. BOJAROVÁ, Martina. Hrobka rodu Daubků od Antonína Wiehla v Litni na Berounsku.. Památky středních Čech. Roč. 18, čís. 2, s. 22–27. Dostupné onlineArchivováno 25. 9. 2015 na Wayback Machine.
  74. Pohřební kaple . Praha: Národní památkový ústav v Praze, 2014 . Dostupné online. (český) 
  75. CIBULKA, Radim. BOTANY.CZ.Český kras, Vrch Mramor . Praha: Botany.cz, 2011-05-09 . Dostupné online
  76. D 1 Vyhlídky Liteň . Ořech: Karlštejnsko, o. s., 2013 . Dostupné online
  77. D3 Obora . Ořech: Karlštejnsko, o.s., 2013 . Dostupné online
  78. D4 Korno . Ořech: Karlštejnsko, o.s., 2013 . Dostupné online

Literatura

Související články

Externí odkazy