V tomto článku budeme analyzovat relevanci Lékárnička v aktuálním kontextu. Lékárnička se stal tématem zájmu v různých oblastech a jeho dopad byl pociťován různými způsoby. Roli Lékárnička ve společnosti a její vývoj v průběhu času je třeba důkladně prozkoumat. Od svých počátků až do současnosti byl Lékárnička předmětem diskusí a studií a je nezbytné pochopit jeho význam v současném panoramatu. Prostřednictvím komplexní analýzy prozkoumáme různé aspekty Lékárnička a jeho vliv na různé aspekty každodenního života.
Tento článek není dostatečně ozdrojován, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.
Lékárnička v německém provedení pro průmyslové prostory
Lékárnička je skříňka nebo pouzdro, uzpůsobené pro dlouhodobé a bezpečné ukládání zdravotnického materiálu, obvykle určeného pro poskytování první pomoci. Lékárnička musí být náležitým způsobem označena (modře lemovaným symbolem červeného kříže v bílém poli nebo bílým křížem v zeleném poli). Stacionární lékárnička musí být umístěna v dobře přístupném místě a její otevírání musí být možné bez použití nástroje. Lékárničky musí být konstruovány tak, aby uložený zdravotnickýmateriál byl chráněn proti znehodnocení.
Lékárnička pro motorová vozidla
V České republice je lékárnička pro motorová vozidla (s výjimkou mopedu a motokola, jednonápravového traktoru s přívěsem a motorového vozíku) součástí povinné výbavy vozidla (vyhl. 341/2002 Sb.). Pro požární automobily je výbava příslušným druhem lékárničky stanovena zvláštním právním předpisem. Lékárnička musí být ve vozidle uložena v takovém prostoru, aby na ni nemohlo dopadat přímé sluneční světlo (záření). Tento úložný prostor pro lékárničku musí být suchý, čistý a snadno přístupný. U vozidel pro hromadnou přepravu cestujících se lékárnička umísťuje na označeném a přístupném místě v prostoru vozidla určeném pro cestující. Provozovatel vozidla musí lékárničku udržovat v řádném stavu a jednotlivé druhy zdravotnických potřeb obměňovat podle doby použitelnosti, která je na nich vyznačena.
Domácí lékárnička
Obsah domácí lékárničky není normován a doporučuje se upravit jej podle složení rodiny (malé děti, senioři) a životních zvyklostí členů rodiny (hobby, záliby, životní styl). Doporučené minimální složení je následující:
Doporučený obsah střediskové lékárničky – vhodné při delších pobytech v přírodě ve více lidech, např. společné zotavovací akce, tábory, sportovní a turistické akce apod.
Léky
Acylpyrin — Při podezření na infarkt rozkousat 1/2 tablety (není vhodné pro děti)
Ambrobene tablety — Při kašli – ředí hlen, usnadňuje odkašlávání – při léčbě kašle hodně pít. Dávkování: 3×1 tableta. (lze nahradit Mucosolvan, Bromhexin v tbl. či roztoku)
Fenistil gel — Na hmyzí bodnutí s otokem, svěděním, alergickou kopřivkou.
Gastrogel — Při překyselení žaludku a pálení žáhy. Při méně závažných obtížích jednorázově 1-2 tablety, lze opakovat až 6×denně. (lze nahradit Annacid, Rennie…)
Ibalgin tablety 600 mg — Na bolest hlavy, zubů, svalů, zad. Nepodávat při žaludečních obtížích, byť jen v anamnéze (použít Paralen). Dávkování: 1-2 tablety najednou, maximálně 4 tablety denně.
Ibalgin krém — Místní bolest při podvrtnutí, namožených svalech, zánětu šlach. Dávkování 3×denně. (Lze nahradit Veral, Voltaren, Dolgit, v krému či gelu)
Jodisol roztok — Dezinfekce, ke kloktání a výplachům podezřelých ran zředíme 1:20. Nepoužívat u osob alergických na jód – použít Septonex (Lze nahradit Betadine roztok – ředit 1:10)
Ophtalmoseptonex kapky — Při zánětu spojivek, podráždění oka světlem, větrem, cizím tělesem. Dávkování: 2 kapky do oka každé 2 hodiny. Nosit tmavé brýle.
Ophtalmoseptonex mast — Při nehojících se zánětech spojivek, na něž nezabere Ophtalmoseptonex kapky. Mast se jemně nanese do spojivkového vaku každé 3-4 hodiny. Nedotýkat se hrotem tubičky oka ani řas – riziko přenesení infekce na další osoby! Při léčbě nosit tmavé brýle.
Ophtal roztok — K výplachu oka, při poleptání, cizím tělesu v oku. Vždy použij nejprve proud čisté vody! Vaničku po použití opakovaně opláchnout vodou a pak dezinfekcí.
Panthenol gel — Na popáleniny od ohně či slunce I. stupně (zarudnutí, otok). Nastříkat a nechat působit. Opakovat několikrát denně.
Paralen — Proti horečce (nad 37,5), bolesti hlavy, zubů, zad. Dávkování 1-2 tablety najednou, max. 8 denně!
Ichtoxyl mast — Na hluboko zapíchnuté třísky, či hnisající rány. Usnadní vyhnisání, uvolnění cizího tělíska. Kontrolovat okolí rány a mízní uzliny, při šíření zánětu k lékaři!
Septonex zásyp — Na opruzeniny, případně na zasypání zasychajících ran.
Zodac tablety — Při projevech alergie. Dávkování 1 tableta 1×denně. U alergika na hmyz při bodnutí ihned 2 tablety rozžvýkat a spolknout.(Lze nahradit: Flonidan, Zyrtec, Claritine, Fenistil…)
Živočišné uhlí — (Carbocit tablety) – Při průjmu a podezření na otravu 4 tablety 3×denně. Nepodávat jídlo, hodně tekutin.
Rukavice a resuscitační rouška jsou v tomto minimu proto, že navzdory své skladnosti mohou zachránit život zachránci, který poskytuje pomoc člověku infikovanému nakažlivou chorobou (žloutenka, AIDS při krvácejících ranách), o které nemusí vědět.
Vojenská lékárnička jednotlivce
obvaz kapesní vz. 90
obvaz kapesní antimikrobiální vz. 90
IPB – individuální protichemický balíček vz. 80
dikacid tbl.
autoinjektor COMBOPEN s antidotem proti NPL
autoinjektor DIAZEPAM
autoinjektor MORPHINE
osobní lékárnička INLEK vz. 99
RING N (tablety)
Framykoin (zásyp) adsp. 5 g
Endiaron tbl. 250 mg
Kinedryl tbl.
Jodisol sol. 3,6 g (jodové pero)
Cosmos, dělená náplast 19 × 72 mm
Gáza sterilní sterilux 5 × 5 cm
Obsah lékárničky s návodem na použití
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu lékárnička na Wikimedia Commons