V článku, který dnes představujeme, se ponoříme do fascinujícího světa Nápověda:Reference ve Vizuálním editoru. V průběhu historie měl Nápověda:Reference ve Vizuálním editoru významný dopad na různé aspekty společnosti. Od svého vlivu na populární kulturu až po svůj význam ve vědě a technice, Nápověda:Reference ve Vizuálním editoru zanechal svou stopu v mnoha oblastech. V tomto směru prozkoumáme různé aspekty Nápověda:Reference ve Vizuálním editoru, jeho vývoj v čase, jeho vliv na moderní svět a možné důsledky, které má pro budoucnost. Připojte se k nám na této cestě historií a dopadem Nápověda:Reference ve Vizuálním editoru na naši společnost.
Odkazování na zdroje, ze kterých byly čerpány informace, v podobě referencí (citací), je velmi důležitou součástí každého článku. Takový zdroj musí být důvěryhodný, veřejně dostupný a vhodně popsaný, aby bylo možné informace uváděné v článku ověřit.
Více o tom, jaké informace je nutné opatřovat odkazy na zdroje a jaké jsou vhodné zdroje, naleznete na stránce Wikipedie:Uvádění zdrojů.
V článku vypadají reference tak, že za konkrétní informací (např. údajem o počtu obyvatel) nebo i za celým odstavcem je malé číslo reference v hranatých závorkách – příklad: . Popis zdroje se objevuje pod článkem pod nadpisem Reference v seznamu referencí a lze jej zobrazit kliknutím na číslo reference v textu. Před textem reference (popisem zdroje) je malá šipka ↑, která odkazuje (kliknutím) zpět na místo-informaci v textu, kterou reference dokládá. V případě opakovaného použití stejné reference jsou jednotlivá místa rozlišena malými písmeny za šipkou.
Postup „krok za krokem“ naleznete také v návodu z příručky Jak psát Wikipedii/Reference.
Odkaz na zdroj se vkládá bezprostředně za dokládanou informaci, např. za číselný údaj, za celou větu (za tečku), nebo na konec celého odstavce, pomocí tlačítka Citace.
Otevře se okno, kde můžete zvolit způsob vytvoření citace : Automaticky, Ručně, Použít existující. Z karty Ručně poté vyberete i druh citace.
Na příslušném místě v textu se objeví číslo v hranatých závorkách modře zvýrazněné.
Nejjednodušší způsob vkládání citací je volba Automaticky (využívá službu citoid). V dialogovém okně stačí vyplnit některý z nabízených údajů (nejčastěji se používá ISSN) nebo URL internetového zdroje a stisknout tlačítko Vytvořit.
Objeví se citace, jak bude výsledně vypadat – tu uložíte tlačítkem Vložit. Pokud je potřeba takto vytvořenou citaci upravit, nabízí se tlačítko Editovat (viz dále). Obvykle je nutné některé údaje doplnit a odstranit nevhodné přebývající údaje (OCLC, URL pro OCLC).
Zvolíte-li některou z nabídek karty Ručně, následně v jednotlivých řádcích formuláře (minieditoru šablony) vyplníte potřebné údaje pro knihu, článek z časopisu nebo jiný druh zdroje, který se nabízí jako šablona.
Důležité údaje jsou označeny hvězdičkou. U jednotlivých polí jsou ikonky pro další informace či odstranění pole (případně pro přechod na wikikód). Potřebujete-li ještě něco doplnit, můžete kliknout na Přidat další údaje,
Po ukončení editace formuláře vytvoříte referenci tlačítkem Vložit. Zobrazí se citace ve výsledné podobě, kterou je opět možno upravit přes tlačítko Editovat.
(Pokud potřebujete citovat speciální zdroj, pro nějž může existovat citační šablona, zkuste ji vyhledat přes Základní podobu – viz dále).
Formulář Základní podoba můžete použít pro tyto případy:
Po ukončení editace formuláře vytvoříte referenci opět tlačítkem Vložit.
Pokud chcete stejný zdroj, který už byl v článku citován, použít na dalším místě textu (či více místech), záleží na tom, zda je citace totožná nebo chcete odkázat na jiné strany stejné knihy:
(Ve výsledném seznamu referencí jsou použití vícenásobné reference rozlišeny modrým písmenným označením.)
Editovat referenci je možné ihned po vytvoření, nebo kdykoli později – kliknutím na modré číslo v hranaté závorce. Použitím tlačítka Editovat na zobrazené referenci se objeví formulář (minieditor šablony) pro příslušný typ zdroje, v němž je možno jednotlivé údaje přepisovat či mazat nebo doplňovat údaje další. Tlačítkem Použít změny se editace ukončí a výsledek uloží.
Referenci lze smazat standardně klávesou Delete po kliknutí na její číselné označení v textu.
Jestliže vytváříte nový článek nebo v upravovaném článku dosud žádné reference nebyly, je třeba ještě zajistit zobrazení seznamu referencí v závěru článku v sekci Odkazy. Seznam referencí uvádí podnadpis „Reference“ – pokud dosud není, je nutné ho vytvořit. Poté umístíte kurzor pod tento podnadpis, z horního menu zvolíte tlačítko Vložit a z rozbalovací nabídky vyberete Seznam referencí – obvykle se zobrazuje se až po kliknutí na „Více“. (Nabídka Editovat seznam referencí se nevyužívá – okénka se snadno zbavíte kliknutím kdekoli do textu),
Reference by měly předcházet dalším typům odkazů, jako je Literatura, Externí odkazy a Související články.
Poznámka:
Seznam publikací v pododdílu Literatura by měl mít podobnou formu citace jako reference. Citace se však v tomto případě vytváří přímo vložením příslušné citační šablony (např. citace monografie, citace periodika), ale také ji lze zapsat přímo.