Krasnodarský kraj

V dnešním článku budeme diskutovat o Krasnodarský kraj, tématu, které v poslední době upoutalo pozornost mnoha. Krasnodarský kraj je předmětem debat, analýz a úvah v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Krasnodarský kraj, prozkoumáme jeho dopad na dnešní společnost a nabídneme kritický pohled na jeho význam v současném světě. Krasnodarský kraj je téma, které nenechává nikoho lhostejným, a jeho vliv pociťujeme v mnoha aspektech našeho každodenního života. Pojďme se tedy bez dalších řečí ponořit do fascinujícího světa Krasnodarský kraj a společně objevit jeho důležitost v aktuálním kontextu.

Krasnodarský kraj
Краснодарский край
Krasnodarskij kraj
Krasnodarský kraj – znak
znak
Geografie
Hlavní městoKrasnodar
Souřadnice
Rozloha75 485 km²
Časové pásmoUTC+3[1]
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel5 842 238 (2025)
Hustota zalidnění77,4 obyv./km²
Jazykruština
Národnostní složeníRusové, Arméni, Ukrajinci
Náboženství53 % pravoslaví, 3 % ostatní křesťanství, 1 % islám, 1 % starověrci
Správa regionu
StátRuskoRusko Rusko
Druh celkukraj
Podřízené celky38 rajónů, 7 měst
Vznik13. září 1937
GubernátorVeniamin Kondratěv
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2RU-KDA
Telefonní předvolba861 a 862
Označení vozidel23, 93 a 123
Oficiální webadmkrai.krasnodar.ru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krasnodarský kraj (rusky Краснода́рский край) je samosprávný kraj Ruské federace, součást Jižního federálního okruhu. Leží na jihozápadě evropské části Ruska při Černém a Azovském moři. Hlavním městem je Krasnodar. Žije zde přes 5 milionů obyvatel.

Historie

Ve starověku byly na pobřeží zakládány řecké osady, například Fanagoria nebo Hermonassa.

Po likvidaci Krymského chanátu na konci 18. století byla oblast připojena k Ruské říše a na Kubáň byli přesídleni záporožští kozáci z Ukrajiny. Přesídlením záporožských kozáků do okolí řeky Kubáň v podhůří Kavkazu vzniklo Kubáňské vojsko, které bránilo ruské území před čerkeskými nájezdníky z Kavkazu a zároveň se v 19. století podílelo na ruském dobývání Kavkazu.

Převážně ukrajinské obyvatelstvo Kubáně bylo postupně rusifikováno. V letech 1918–1920 zde existovala kozácká Kubáňská lidová republika, která v ruské občanské válce spolupracovala s bělogvardějci v boji proti bolševikům. Oblast silně postihl sovětský hladomor v letech 1932–1933.

Kraj byl ustaven 13. září 1937.

Krajské symboly

Vlajka

Podrobnější informace naleznete v článku Vlajka Krasnodarského kraje.

Vlajka Krasnodarského kraje je tvořená listem o poměru stran 2:3 se třemi vodorovnými pruhy: modrým, malinově červeným a zeleným, v poměru šířek 1:2:1. Uprostřed vlajky je znak kraje v jednobarevném, zlatém provedení.[2]

Geografie

Přístav v Soči

Krasnodarský kraj se víceméně kryje s historickým územím zvaným Kubáň, tj. krajem na stejnojmenné řece mezi Kavkazem a Azovským a Černým mořem. Od Krymu jej dělí Kerčský průliv. Na jihu sousedí s Abcházií, na východě s Karačajsko-Čerkeskem a Stavropolským krajem, na severu s Rostovskou oblastí. Uvnitř kraje tvoří enklávu Adygejská republika.

Většinu kraje tvoří roviny se suchým stepním podnebím. Na jihu, kde se Kavkaz svažuje k Černému moři, je příjemné středomořské klima, což dalo vzniknout mnoha letoviskům a lázním v okolí Soči a Tuapse.

Obyvatelstvo

Jedná se o nejlidnatější z 9 ruských krajů. Z více než 5 miliónů obyvatel tvořili při sčítání roku 2010 většinu Rusové (88,3 %), dále Arméni (5,5 %) a Ukrajinci (1,6 %). Okolo poloviny procenta se pohybuje podíl Řeků, Bělorusů a Tatarů.

Města nad 100 000 obyvatel: Krasnodar (1 121 291), Soči (466 078), Novorossijsk (262 293), Armavir (197 177).

Odkazy

Reference

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21 . (rusky) 
  2. Vlajka Krasnodarského kraje na Flags of the World

Externí odkazy