Kostromská oblast

V dnešním světě se Kostromská oblast stal tématem rostoucího zájmu a debat pro lidi všech věkových kategorií a společenských vrstev. Ať už se jedná o dopad na společnost, jeho význam v populární kultuře nebo jeho vliv na každodenní život, Kostromská oblast upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svých počátků až po současnou evoluci zanechal Kostromská oblast v moderním světě nesmazatelnou stopu a je zásadní pochopit jeho důležitost v současném kontextu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Kostromská oblast a prozkoumáme jeho dopad na dnešní společnost.

Kostromská oblast
Костромская область
Kostromskaja oblasť
Kostromská oblast – znak
znak
Geografie
Hlavní městoKostroma
Souřadnice
Rozloha60 200 km²
Časové pásmoUTC+3[1]
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel566 266 (2024)
Hustota zalidnění9,4 obyv./km²
Jazykruština
Národnostní složeníRusové
Náboženstvípravoslavné křesťanství
Správa regionu
StátRuskoRusko Rusko
Druh celkuoblast
Podřízené celky7 měst, 23 rajónů a 1 samosprávné město
Vznik13. srpna 1944
GubernátorSergej Sytnikov
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2RU-KOS
Označení vozidel44
Oficiální webadm44.ru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostromská oblast (rusky Костромска́я о́бласть) je oblastí Ruské federace. Administrativním centrem je město Kostroma. Hraničí na severu s Vologdskou, na východě s Kirovskou, na jihu s Nižněnovgorodskou, na západě s Ivanovskou a na severozápadě s Jaroslavskou oblastí.

Velká část celé oblasti je pokryta lesy, což vytváří z Kostromské oblasti jednoho z největších evropských producentů dřeva.

Historie

Na začátku 4. století byla celá dnešní oblast, kromě části na jih od řeky Unžy, součástí historické oblasti obývané Ugrofinským kmenem Merja. Nacházelo se zde více než 109 sídlišť, důležitých pro obchod a sloužících jako pevnosti. V období 9. až 12. století zakládali na těchto místech svá sídla Rusové.

Mezi nejdůležitější historická města patří Kostroma, Šarja, Nerechta, Galič, Soligalič, a Makarjev. Od 18. století se zde rozvíjí textilní průmysl. Celá oblast byla roku 1944 osamostatněna od Jaroslavské oblasti, vznikla 13. srpna 1944.

Oblastní symboly

Vlajka

Podrobnější informace naleznete v článku Vlajka Kostromské oblasti.

Vlajka Kostromské oblasti je tvořena listem o poměru stran 2:3 se třemi svislými pruhy, červeným, modrým a červeným, o poměru šířek 1:2:1. Uprostřed prostředního pruhu je vyobrazena žlutá loď z kostromského znaku (na přídi orlí hlava a křídla, červený jazyk a oko; uprostřed stěžeň s plachtou a vlajkou, na které je ruský orel z doby vlády cara Alexandra II.; po stranách sedm vesel; na zádi fábor). Loď má délku 1/3 délky a výšku 1/2 šířky listu.[2]

Obyvatelstvo

Počet obyvatel byl v roce 2009 692 304, což je mnohem méně, než při minulém sčítání v roce 2002, kdy zde žilo 736 641 obyvatel. 96,3 % obyvatelstva je ruské národnosti (asi 692 300).

Počet obyvatel národnostních menšin (v tis., stav 2002):

Velká města (stav 2008):

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kostroma Oblast na anglické Wikipedii a Костромская область na ruské Wikipedii.

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21 . (rusky) 
  2. Vlajka Kostromské oblasti na Flags of the World

Externí odkazy