V tomto článku se budeme zabývat tématem Beninská kuchyně, které vyvolalo velký zájem a debatu v různých oblastech. Beninská kuchyně je téma, které zaujalo pozornost akademiků, odborníků i široké veřejnosti díky svému významu v dnešní společnosti. Od svých počátků až do současnosti byl Beninská kuchyně předmětem studia, analýzy a reflexe, což vedlo ke vzniku různých teorií, přístupů a názorů na tuto záležitost. V tomto článku budou prozkoumány nejdůležitější aspekty Beninská kuchyně a také jeho dopad na různé aspekty každodenního života. Podobně budou zkoumány různé perspektivy, které existují kolem Beninská kuchyně, s cílem nabídnout širokou a komplexní vizi tématu.
Beninská kuchyně je založena na rýži, fazolích, rajčatech, kukuřice, batátech (sladkých bramborách), arašídech a kuskusu, dále používá hodně oleje (hlavně arašídového a palmového). Maso (převážně rybí a kuřecí, v menší míře také hovězí, vepřové, kozí a krysí) je v Beninu poměrně drahé, tudíž se tolik nepoužívá.
Kuchyně jižního a severního Beninu se liší.
V jižním Beninu je základní potravinou kukuřice, ze které se typicky připraví těsto, které se podává s různými omáčkami, obvykle založenými na rajčatech nebo arašídech. Také se zde lze setkat se smaženým masem, rýží nebo fazolemi. V jižním Beninu se také pěstuje ovoce (hlavně mandarinka, pomeranč, banán, kiwi, avokádo nebo ananas).
V severní Beninu jsou základní potravinou batáty, které se též podávají s rajčatovými a arašídovými omáčkami. Stejně jako v jižním Beninu se zde též podávají fazole, kuskus, rýže, maso (převážně vepřové a hovězí) nebo ovoce. V severním Beninu se do některých pokrmů přidává sýr.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Benin cuisine na anglické Wikipedii.