Bělima

V následujícím článku se ponoříme do vzrušujícího světa Bělima a prozkoumáme jeho mnohé aspekty. Od jeho zajímavého původu až po jeho současné dopady se ponoříme do tohoto tématu, abychom odhalili jeho tajemství. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy a kritického přístupu se snažíme osvětlit Bělima a nabídnout našim čtenářům komplexní a informovaný pohled na toto fascinující pole. Připojte se k nám na této prohlídce Bělima a objevte vše, co se skrývá za tímto záhadným vesmírem.

Bělima
Latinskysclera
Tepnyaa. ciliares anteriores, aa. ciliares posteriores longae, aa. ciliares posteriores breves
MeSHD012590
Gray1006

Bělima, jinak též oční bělmo nebo skléra (latinsky: sclera), je neprůhledná (obvykle bílá, i když některá zvířata, jako koně nebo ještěři, mohou mít černou skléru), ochranná vnější vrstva oka obsahující kolagen a elastická vlákna. V dětství je tenčí a může skrz ni prosvítat pigment, takže může vypadat namodrale. Ve stáří může naopak zde uložený tuk vyvolat mírně nažloutlou barvu.

Lidské oči jsou unikátní tím, že na rozdíl od většiny zvířat je skléra vidět vždy (samozřejmě pokud je oko otevřené), což je způsobeno relativně malou duhovkou vzhledem k viditelné části oka.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sclera na anglické Wikipedii.