V tomto článku důkladně prozkoumáme téma Veličenstvo a jeho dopad na moderní společnost. Po desetiletí je Veličenstvo předmětem diskusí, výzkumu a vývoje a ovlivňuje mnoho aspektů každodenního života. V průběhu let se Veličenstvo vyvíjel a přizpůsoboval novým trendům a technologiím a stal se relevantním tématem zájmu širokého spektra lidí. V tomto smyslu je klíčové porozumět roli, kterou Veličenstvo hraje v naší současné společnosti, a také analyzovat její důsledky na sociální, politické, ekonomické a kulturní úrovni. V tomto článku se budeme zabývat různými pohledy a názory na Veličenstvo s cílem nabídnout globální a kompletní vizi tohoto tématu, které je dnes tak aktuální.
Veličenstvo (obvykle předchází Jeho nebo Její) je panovnický titul (oslovení) který přísluší zejména králům a císařům. Jde o slovo odvozené z latinského Maiestas znamenající Velikost. V českojazyčném prostředí se rozlišují následující stupně:
- Císařské a královské Veličenstvo (angl. Imperial and Royal Majesty, něm. Kaiserliche und Königliche Majestät) pro:
- Císařské Veličenstvo (angl. Imperial Majesty, něm. Kaiserliche Majestät) pro:
- Královské Veličenstvo nebo jen Veličenstvo (angl. Royal Majesty, něm. Königliche Majestät) pro:
- Krále a královny
- Apoštolské Veličenstvo pro uherské krále a královny (lat. Rex Apostolicus, něm. Apostolischer Majestät, od roku 1758)
- Katolické Veličenstvo pro španělské krále a královny (lat. Rex Catholicus, špaň. Majestad Católica, užíváno od r. 1493, potvrzeno r. 1517)
- Nejkřesťanštější Veličenstvo pro francouzské krále a královny (lat. Rex Christianissimus, fr. Majesté Très-chrétienne, od roku 1459)
- Nejvěrnější Veličenstvo pro portugalské krále a královny (lat. Rex Fidelissimus, port. Majestade Fidelíssima, od roku 1749)[1]
- Nejzbožnější Veličenstvo pro krále a královny Obou Sicílií (lat. Rex Piissimus, ital. Maestà Piissima, uděleno poslednímu králi Františkovi II.)[2]
- Britské Veličenstvo pro krále a královny Velké Británie (angl. Britannic Majesty, od r. 1709)
- Pruské Veličenstvo pro pruské krále a královny (něm. Preußischer Majestät, od 19. století?)[1]
Výraz v ostatních jazycích
Reference
- ↑ a b Článek o královské titulatuře na heraldica.org . . Dostupné online. (anglicky)
- ↑ BUBEN, Milan. Encyklopedie heraldiky. 1. vyd. Praha: Libri, 1994. 420 s. ISBN 80-901579-4-7. S. 193–194.
Související články
Externí odkazy