Téma Titáni je problém, který vyvolal velký zájem v dnešní společnosti. Po desetiletí je Titáni předmětem studia a výzkumu odborníků v různých oblastech. Jeho důsledky jsou široké a jeho dopad se rozšířil na různé aspekty každodenního života. V tomto článku prozkoumáme různé dimenze Titáni, analyzujeme jeho původ, vývoj a jeho význam v současném kontextu. Kromě toho prozkoumáme názory odborníků a akademiků na Titáni a také jeho vliv na sektory, jako je ekonomika, kultura a politika.
Titáni jsou v řecké mytologii potomci matky země Gaie a boha Úrana.
Nejvýznamnějšími Titány jsou Kronos a jeho manželka Rheia, dále Ókeanos, Téthys, Iapetos, Hyperión, Koios, Krios, Foibé, Themis, Mnémosyné a Theia. Někteří jejich potomci jsou považováni za Titány, např. bůh slunce Hélios (syn Hyperióna), Prométheus, Epimétheus a Atlás – všichni tři synové Iapeta. Šest dětí Krona a Rheie nebyli Titáni. Jsou to bohyně a bohové Hestia, Démétér, Héra, Hádés, Poseidón a Zeus.
Titáni uposlechli výzvy své matky Gaie, aby potrestali Úrana, který svrhl Gaiiny děti do Tartaru. Pomstu vykonal Kronos, který srpem vykastroval Úrana. Krona pak svrhl jeho nejmladší syn Zeus, který deset let bojoval s Kronem a Titány. Zeus zvítězil v Titánomachii v boji proti Titánům, a svrhl je po jejich porážce do Tartaru. Jejich strážci jsou podle Diova rozhodnutí Hekatoncheirové, storucí obři.
Po Titánech je pojmenován například Saturnův měsíc Titan či chemický prvek titan.[1]