Sorabistika

V tomto článku se budeme tématu Sorabistika věnovat z komplexní a analytické perspektivy s cílem nabídnout kompletní a detailní vizi této záležitosti. V celém textu prozkoumáme různé aspekty související s Sorabistika, od jeho původu a historie až po jeho dnešní význam. Stejně tak budeme zkoumat různé názory a teorie na tuto záležitost, abychom čtenáři poskytli široký a obohacující pohled na Sorabistika. Kromě toho představíme konkrétní příklady a případové studie, které pomohou ilustrovat a doložit dopad Sorabistika v různých oblastech. Není pochyb o tom, že Sorabistika je téma velkého zájmu a složitosti, a proto je nezbytné se mu věnovat s hloubkou a přísností, jakou si zaslouží.

Adolf Černý, zakladatel české sorabistiky

Sorabistika je filologický obor, který se zabývá literaturou a jazykem Lužických Srbů, slovanského národa žijícího ve východním Německu.

Sorabistika se vyučuje v Lipsku, Postupimi, Varšavě a ve Lvově.

Sorabistické přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy byly pořádány od roku 1901. V roce 1933 byla zřízena (dnes již samostatně neexistující) katedra sorabistiky a prvním profesorem v oboru sorabistiky se stal Josef Páta. V současné době (2020) sorabistika jako obor není v Česku vypisována, na katedře středoevropských studií FF UK probíhá sorabistická výuka formou volitelných předmětů (jazykový kurz a nějaký předmět o kultuře nebo dějinách Lužických Srbů).

Související články

Externí odkazy