Salmonella

V tomto článku prozkoumáme téma Salmonella z různých úhlů pohledu, abychom nabídli úplnou a podrobnou vizi tohoto tématu, které je dnes tak aktuální. Budeme analyzovat jeho původ, současné související trendy, různé přístupy, které v tomto ohledu existují, a jeho dopad na společnost. Budou také zkoumány praktické a teoretické důsledky Salmonella, stejně jako její význam v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. Doufáme, že prostřednictvím hloubkové analýzy poskytneme našim čtenářům hlubší a podrobnější pochopení Salmonella a podpoříme konstruktivní dialog na toto téma.

Jak číst taxoboxSalmonella
alternativní popis obrázku chybí
Salmonella typhimurium, snímek z elektronového mikroskopu
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
OdděleníProteobacteria
TřídaGammaproteobacteria
ŘádEnterobacteriales
ČeleďEnterobacteriaceae
RodSalmonella
Salmon, 1884
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salmonella je rod gramnegativních baktérií z čeledi Enterobacteriaceae, jehož zástupci způsobují onemocnění člověka a zvířat. Jedná se o gramnegativní, fakultativně anaerobní, nesporotvorné, většinou pohyblivé, rychle rostoucí baktérie, nenáročné na podmínky. Mezi nejvýznamnější onemocnění člověka způsobené salmonelami patří břišní tyfus, břišní paratyfus a salmonelóza z potravin.

Salmonely byly pojmenovány podle Daniela Elmera Salmona (1850–1914), amerického veterinárního patologa a profesora v uruguayském Montevideu. V letech 1884–1886 jako první izoloval z prasat uhynulých na klasický mor. Antibiotická rezistence může být způsobena změnou chovu prasat ve 20. století, a to díky velkochovům a využitím antibiotik.[1]

Patogeneze

Po požití kontaminované potravy pronikají salmonely do tenkého střeva, kde se množí a přitom jsou uvolňovány toxické látky, které pronikají do lymfatického a krevního oběhu K nejvýznamnějším toxinům patří endotoxin a v menší míře i ST a LT exotoxiny.

Odolnost salmonel

Optimální teplota růstu se pohybuje kolem 37 °C, minimální teplota růstu je 5 °C, maximální 47 °C. Hraniční hodnota Aw = 0,92. Rozmnožuje se při hodnotách pH 3,8–9,5; optimum je neutrální pH. Koncentrace soli nad 9 % působí baktericidně.

Dělí se na víc než 2500 sérotypů, které se liší hlavně antigeny O a H. Zdrojem jsou hlavně ptáci, v jejichž zažívacím ustrojí salmonely přežívají. Na člověka se přenášejí typicky jejich vejci (po špatně provedeném chemickém ošetření skořápky vajec) a masem kontaminovaným při nesprávné manipulaci.

Oficiálně existují dva druhy salmonel: S. enterica a S. bongori.

Reference

  1. Changes in pig farming in the 20th century spread antibiotic-resistant Salmonella around the world, finds study. phys.org . . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Salmonella na Wikimedia Commons