Rozděl a panuj

V dnešní době se Rozděl a panuj stalo tématem obecného zájmu společnosti. S pokrokem technologií a přístupem k informacím má stále více lidí zájem dozvědět se více o Rozděl a panuj a o tom, jak ovlivňuje jejich životy. Ať už je Rozděl a panuj osoba, místo, událost nebo fenomén, její význam v dnešním světě je nepopiratelný. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Rozděl a panuj, abychom pochopili jeho důležitost a vliv v různých oblastech. Od své historie až po dnešní dopad je Rozděl a panuj tématem, které nás zve k zamyšlení a pochopení jeho významu v našem moderním světě.

Další významy jsou uvedeny na stránce Rozděl a panuj (rozcestník).

Heslo rozděl a panuj (latinsky divide et impera) vychází z poznání, že znesvářené a rozdělené skupině se vládne snáze než skupině semknuté a vnitřně jednotné. Touto zásadou se řídili a řídí zejména účastníci politického boje, kteří se snaží vyvolat mezi svými protivníky nesváry a rozbroje, aby je pak mohli jednotlivě snadněji porazit a ovládat.

Různé zdroje připisují tento výrok Juliu Caesarovi[1] či římskému Senátu,[2] Filipu II. Makedonskému či jeho synu Alexandru Velikému,[3] Prosper Mérimée uvedl jako autora francouzského krále Ludvíka XI.,[4] podle jiných je autorem Niccolò Machiavelli.[5]

Odkazy

Související články

Reference

  1. Dějiny online.cz: Maturitní otázka z dějepisu Řím
  2. VESSILLIER-RESI, Michele. L'histoire en citation: Lous XI: Je suis France (francouzsky) . Dostupné online. 
  3. KOSTKA, Petr. Proč se říká...?. Praha: Albatros ISBN 978-80-253-2902-3. S. 46. 
  4. Latinské citáty: Divide et impera
  5. Citáty.net: Rozděl a panuj

Externí odkazy

  • JENŠÍK, Miloslav. Epištoly: Není pedie jako pedie. Age-management . Antecom, 1/2018 . Dostupné online.