V moderním světě je Argumentum ad hominem stále důležitější v různých oblastech společnosti. Od svého vzniku vzbuzuje Argumentum ad hominem velký zájem a je předmětem různých studií a výzkumů. V tomto článku podrobně prozkoumáme dopad a vliv Argumentum ad hominem a také jeho důsledky v různých kontextech. V průběhu historie hrál Argumentum ad hominem zásadní roli v životech lidí, a to jak individuálně, tak kolektivně. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy se snažíme nabídnout kompletní a aktualizovanou vizi Argumentum ad hominem, která se zabývá jejími nejdůležitějšími aspekty a možným budoucím vývojem.
Argumentum ad hominem (lat. „argument k člověku“) je argument, kterým se diskutující snaží vyvrátit oponentovo tvrzení poukazováním na jeho názory či jednání, případně i na jeho skutečné či domnělé nedostatky. Argument ad hominem se obvykle považuje za demagogický a neplatný.[1]
Argument ad hominem na rozdíl od argumentů věcných (ad rem) se obvykle považuje za demagogický a neplatný,[1] v některých kontextech, například v diskusi o etice, ale může dávat smysl poukaz na protivníkovo pokrytectví. Použití v takových diskusích hájil například Charles Taylor.
U argumentu ad hominem rozlišujeme řadu typů, jedním z nich může být například tzv. otrávení studny (poisoning the well), kdy je pověst řečníka poškozena v předstihu, ještě než se dostane k publiku.
Arthur Schopenhauer rozlišil argumenty ad hominem (které mohou být v některých případech platné) a ad personam („k osobě“):
Americký filosof D. Walton rozlišuje následující typy použití, které mohou být platné a ve vědecké i filosofické diskusi se občas vyskytují: