Riečka (okres Rimavská Sobota)

Dnes je Riečka (okres Rimavská Sobota) tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Jak na akademické půdě, tak ve světě práce, Riečka (okres Rimavská Sobota) získal nebývalý význam díky svým mnohočetným implikacím v dnešní společnosti. Od svého dopadu na ekonomiku až po vliv na politiku a kulturu se Riečka (okres Rimavská Sobota) stal tématem neustálých diskusí. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Riečka (okres Rimavská Sobota) a analyzujeme jeho význam v různých kontextech. Od svých počátků až po budoucí projekci Riečka (okres Rimavská Sobota) nadále vyvolává velký zájem a kontroverze, takže je nezbytné prohloubit naše porozumění, abychom mohli efektivně řešit jeho výzvy a příležitosti.

Riečka
Riečka – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška170 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajBanskobystrický
OkresRimavská Sobota
Tradiční regionGemer
Riečka
Riečka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha4,8 km²
Počet obyvatel218 (2021)[1]
Hustota zalidnění45,6 obyv./km²
Správa
Statusobec
Vznik1282
Oficiální webwww.gemernet.sk/riecka
Telefonní předvolba047
PSČ980 45 (pošta Štrkovec)
Označení vozidel (do r. 2022)RS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Riečka (maďarsky Sajórecske) je obec na jihu středního Slovenska v okrese Rimavská Sobota v blízkosti hranic s Maďarskem . V obci je reformovaný (kalvínský) kostel z roku 1682, který byl postaven v renesančním stylu a který byl klasicistně upraven v roce 1778.[2]

Historie

Riečka byla osídlena již v době halštatské. Poprvé je písemně zmíněna v roce 1282 jako Rechke. Ve 14. století se obec stala majetkem rodů Tekes a Szalonnai. V roce 1566 turecká vojska město vypálila a šlechta pak prodala půdu nevolníkům, z nichž se později stali zemští šlechtici. V roce 1828 zde bylo 44 domů a 311 obyvatel, kteří byli zaměstnáni jako rolníci. Do roku 1918 bylo území obce součástí Uherska. Na základě první vídeňské arbitráže bylo území obce v letech 1938 až 1945 součástí Maďarska. Od roku 1975 do roku 1990 byla Riečka součástí obce Kráľ.[3] Při sčítání lidu v roce 2011 žilo v Riečce 235 obyvatel, z toho 202 Maďarů, 30 Slováků a jeden Čech. Dva obyvatelé neuvedli informace o své etnické příslušnosti.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Riečka (Rimavská Sobota) na německé Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.
  2. Riečka - Kalvínsky kostol. www.pamiatkynaslovensku.sk . . Dostupné online. 
  3. Slovenské slovníky. slovnik.juls.savba.sk . . Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Riečka na Wikimedia Commons