Hrachovo

V dnešním článku se ponoříme do fascinujícího světa Hrachovo. Od jeho počátků až po jeho dopad na současnou společnost prozkoumáme různé aspekty, díky kterým je Hrachovo dnes relevantní. Budeme analyzovat jeho vývoj v čase, jeho vliv v různých oblastech a jeho roli v každodenním životě. Se širokým a objektivním pohledem se budeme snažit přistupovat k Hrachovo z různých perspektiv, abychom pochopili jeho skutečný význam a rozsah v dnešním světě. Připojte se k nám na této cestě po Hrachovo a objevte vše, co se skrývá za tímto vzrušujícím tématem.

Hrachovo
Evangelický kostel
Evangelický kostel
Hrachovo – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška273 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajBanskobystrický
OkresRimavská Sobota
Tradiční regionMalohont
Hrachovo
Hrachovo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11,8 km²
Počet obyvatel799 (2021)[1]
Hustota zalidnění67,5 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaOndrej Knechta
Vznik1353 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.obechrachovo.sk
E-mailobechrachovo@stonline.sk
Telefonní předvolba047
PSČ980 52
Označení vozidel (do r. 2022)RS
NUTS514888
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrachovo je obec na Slovensku v okrese Rimavská Sobota. Žije zde 799[1] obyvatel.

V obci se narodil JUDr. Rudolf Markovič - slovenský politik a advokát a Samo Vozár - slovenský básník. Jako evangelický farář v obci působil slovenský spisovatel a národně-kulturní činitel Pavol Markovič.

Významnou etapou v dějinách Hrachova bylo fungování školy SCHOLA CASTELLANA RAHOVIENSIS, která byla známá v celém Uhersku v 17. a 18. století jako Gymnázium pro chlapce ze šlechtických rodin. Školu zřídil Gašpar Nedorost II. v rodinném hradním kostele v roce 1631. Připravovala budoucí soudce, komisaře, písaře či teology. Zanikla pravděpodobně v druhé polovině 18. století.

K historickým památkám obce patří původně renesanční zámeček, evangelický kostel z roku 1800, ve kterém se nachází vzácný renesanční oltář a kostel římskokatolické církve z roku 1808. V minulosti na návrší nad obcí stál Hrachovský hrad, který byl zničen v roce 1909. V roce 1712 tady byl věznen Juraj Jánošík, kterého zatkli i s Tomášem Uhorčíkem v malohontském Klenovci. Z vězení jim pomohl Malohontský podžupan Pavol Láni.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hrachovo na slovenské Wikipedii.

  1. a b Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.

Externí odkazy