V současné době je Protektorát tématem, které ve společnosti vyvolává velký zájem. Postupem času se Protektorát stal základním prvkem v každodenním životě lidí. Ať už v práci, společensky nebo osobně, Protektorát hraje zásadní roli ve způsobu, jakým žijeme. V průběhu historie se Protektorát vyvíjel a přizpůsoboval potřebám a požadavkům společnosti a stal se tématem neustálého studia a výzkumu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty a dopady Protektorát v každodenním životě a také jeho vliv v různých oblastech a sektorech.
Protektorát (lat. protectio – ochrana) je označení pro formu státního zřízení. Jedná se o formálně autonomní státní útvar, který je pod ochranou nebo přímou správou jiného státu, příp. společenství států. Protektoráty bývají zřízeny buď na základě mezinárodní smlouvy nebo pouze tak, že dosavadní suverénní stát strpí jeho jednostranné vyhlášení ze strany silnějšího státu. Jde o mezistupeň mezi kolonií a plně suverénním státem, protože vztah mezi ním a ochraňujícím státem je stále mezinárodněprávní.[1]
V protektorátech sice existuje autonomní státní správa, ta je však podřízena protektorovi či nějakému jinému administrátorovi, kterého dosazuje ochraňující stát. V českém povědomí figuruje nejvíce Protektorát Čechy a Morava z období druhé světové války. Ve světě je známý např. Egypt, který byl pod protektorátem Velké Británie.