V dnešním světě je Portál:Historie téma, které vyvolává velký zájem a debaty. Po desetiletí byl Portál:Historie předmětem studií a výzkumů v různých oblastech, což dalo vzniknout velkému množství informací a názorů na tuto záležitost. Význam Portál:Historie se odráží v jeho vlivu na společnost a dopadu na náš každodenní život. Prostřednictvím tohoto článku navrhujeme analyzovat a diskutovat o různých aspektech souvisejících s Portál:Historie, abychom poskytli širokou a obohacující vizi tohoto velmi relevantního tématu.
Starověk – období vzniku a rozvoje prvních civilizací na Středním východě, v oblasti Středomoří a v jižní a východní Asii. (starověký Orient, starověký Egypt, antika, starověká Čína a Japonsko)
Středověk – nejčastěji se udává od zániku západořímské říše (476) po objevení Ameriky (1492). Jsou však i jiné způsoby členění. (raný středověk, vrcholný středověk, pozdní středověk)
Novověk – éra od objevení Ameriky či náboženské reformace v 16. století do konce 18. století a vypuknutí Velké francouzské revoluce. Někdy se jako konec novověku udává konec 19. století či první světová válka. (raný novověk, vrcholný novověk, do novověku samotného se někdy také počítají i moderní dějiny)
Moderní dějiny – současná historie, její začátek může být kladen od konce 18., případně 19. století či od první světové války (Velká francouzská revoluce, napoleonské války, období restaurace, revoluce v roce 1848, sjednocení Itálie a Německa, koncert velmocí, první světová válka, meziválečné období, druhá světová válka, studená válka, současná doba)
Togon Temür byl synem mongolského knížete Chošily, pravnuka prvního jüanského císaře Kublaje, narodil se v době Chošilova exilu ve střední Asii. Na trůn se dostal po smrti svého bratrance Rinčinbala. Jeho vládu vyplnily boje uvnitř mongolské elity říše a od roku 1351 čínské národní povstání rudých turbanů. Ve válkách v Číně získala převahu nová říše Ming, jejíž armáda roku 1368 vyhnala Mongoly i s jejich císařem z Číny. Zemřel v Jing-čchangu (dnes ve vnitřním Mongolsku) na úplavici. Jeho potomci nadále vládli Mongolsku jako dynastie Severní Jüan.