Pohon

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt

Pohon je obecný technický pojem, který popisuje způsob tvorby a předávání mechanického výkonu, zejména uvádění do pohybu, který definuje:

Charakteristiky možných přeměn energie

Pohony mohou na své vstupní straně mít:

Pohony mohou podle teorie systémů:

Pohony také mohou i měnit jednu formu mechanické energie na druhou:

Obecně jsou pohony kompletní dvojbrany:

Za dvojbran obecně, tedy ani za pohon, naopak nelze považovat jiná pohyblivá mechanická zařízení. Například soustrojí tryska-klapka:

Zdaleka ne každé mechanicky pohyblivé zařízení použitelné jako senzor lze obecně nazvat pohonem a tedy moci měřit jeho výkon.

Řízení výkonu

Je běžné, že se od pohonu požaduje různý výstupní mechanický výkon, a to při stále stejném napájení, zato v různých pracovních bodech stroje. Například zvýšení vytvářeného mechanického výkonu o 20 kW jednou při 100 otáčkách za minutu, podruhé při 700 ot/min.

Řízení příkonu

Řízení výkonu pohonu lze obecně řešit buď děličem při napájení větší než potřebnou energií, nebo si brát právě jen potřebnou energii.

Regulace do požadovaného stavu

Je třeba rozlišovat mezi regulátorem samotným, a mezi řešením, jak se nakládá s přebytečnou energií. Sám mechanismus pro změnu výkonu totiž stále nestačí, je ho potřeba nějak řídit, podle regulační odchylky skutečného stavu od požadovaného:

Režimy práce pohonu

Pohon sám může, anebo nemusí, mít schopnost pracovat v několika různých režimech:

Zdroj energie pohonu

Princip pohonu

Fiktivní principy pohonu

Realizace pohonu

Související články

Externí odkazy