Památník míru v Hirošimě

Dnes budeme hovořit o Památník míru v Hirošimě, tématu, které upoutalo pozornost lidí po celém světě. Památník míru v Hirošimě je koncept, který byl předmětem debat a diskuzí v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Památník míru v Hirošimě a jeho dopad na dnešní společnost. Od jeho původu až po jeho každodenní důsledky se ponoříme do podrobné analýzy Památník míru v Hirošimě, abychom lépe porozuměli jeho důležitosti a relevanci v moderním světě. Památník míru v Hirošimě je bezpochyby téma, které nenechává nikoho lhostejným a jeho vliv s postupem času stále roste. Připojte se k nám na této fascinující cestě a objevte více o Památník míru v Hirošimě!

Památník míru v Hirošimě
Základní informace
Výstavba5. dubna 1915
Poloha
AdresaŌtemachi, JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hirošimský památník míru
Světové dědictví UNESCO
Občané města míjejí Hirošimský památník míru na cestě ke vzpomínkovému obřadu 6. srpna 2004
Občané města míjejí Hirošimský památník míru na cestě ke vzpomínkovému obřadu 6. srpna 2004
Smluvní státJaponskoJaponsko Japonsko
Typkulturní dědictví
Kritériumvi
Odkaz775 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení1996 (20. zasedání)

Hirošimský památník míru zvaný také Atomový dóm či Genbaku Dome (japonsky 原爆ドーム, Genbaku dómu) je torzo budovy stojící ve městě Hirošima, Japonsko. Od roku 1996 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie stavby

Původní budova byla vyprojektována a postavena českým architektem Janem Letzelem, který působil v Japonsku. Byla dokončena v dubnu 1915 a pojmenována „Hirošimský prefekturní palác pro výstavy produktů“. Formální otevření pro veřejnost se konalo v srpnu téhož roku. V roce 1921 byl název změněn na „Hirošimský prefekturní palác pro hospodářské výstavy“, pak ještě roku 1933 na „Hirošimský prefekturní palác pro podporu průmyslu“.[1]

Dne 6. srpna 1945 v 8.15 hodin místního času vybuchla nad budovou atomová bomba Little Boy (hypocentrum bylo ve výšce 580 m, epicentrum ve vzdálenosti asi 160 m). Atomový dóm byl nejbližší stavbou, která po explozi zůstala stát, i když byla značně poškozena. Dodnes je udržován ve stejném stavu, v jakém byl těsně po výbuchu. Slouží tak jako připomínka ničivosti jaderných zbraní a jako symbol naděje na světový mír bez nukleárních zbraní.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. STRAKOVÁ, Naďa. Jeho dům přežil výbuch atomovky, svět ho přesto nezná . aktualne.centrum.cz, 2008-08-06 . Dostupné online. 

Externí odkazy