Přechod Země

V tomto článku budeme hovořit o Přechod Země, tématu, které mnohým nepochybně zní povědomě. Postupem času získala Přechod Země významnou relevanci v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. Je to téma, které vyvolalo debaty a kontroverze a které zanechalo nesmazatelnou stopu v historii. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Přechod Země, od jeho původu až po jeho dopad na dnešní svět. Ať už znáte Přechod Země nebo toto téma zkoumáte poprvé, tento článek vám poskytne široký a podrobný přehled, abyste pochopili jeho důležitost a relevanci v dnešní době.

Přechod Země
AutorArthur C. Clarke
Původní názevTransit of Earth
PřekladatelJosef Hořejší
Jazykangličtina
Žánrpovídka, sci-fi
Datum vydání1971
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přechod Země (anglicky „Transit of Earth“) je krátká sci-fi povídka britského spisovatele Arthura C. Clarka z roku 1971.

Námět

Kosmonaut během nehody ztratí šanci na svou záchranu. Je uvězněn na povrchu Marsu a jediné, co může udělat je zaznamenat přechod Země s Měsícem přes sluneční kotouč. Děj se odehrává v alternativní historii.

Příběh

Kosmonaut Evans nahrává záznam a poselství pro příští misi. Při jejich přistání povolil permafrost a pětičlenná posádka rakety zůstala uvězněná na povrchu Marsu. Nemají šanci na záchranu, dochází jim kyslík. Mohou pouze sledovat, jak se kosmická loď Olympus odpoutává od Phobosu a směřuje k Zemi. Čtyři členové výpravy na Mars již zemřeli, teď je na řadě Evans. Může si zvolit vlastní smrt - udušením (stoupající obsah CO2), vyjít do vzduchoprázdna bez kyslíku nebo si vzít tabletku s jedem. Je to těžké dilema.

Než se tak stane, splní poslední vědecký úkol, stane se svědkem přechodu Země přes Slunce. Zachytí událost teleskopem s připevněným rekordérem a odešle data na Zemi. Píše se rok 1984 a on bude prvním člověkem, který tuhle scenérii uvidí. Další podmínky k tomuto úkazu nastanou až za 100 let, kdy budou Slunce, Země i Mars v jedné přímce. Evans se dostane do historie.

Po nafilmování přechodu se Evans rozhodne, že si vezme marsovské vozítko a odjede zemřít do pustin Chaosu II, území, které chtěli vědci prozkoumat, neboť zde zaznamenali formy života.

Česká vydání

Česky vyšla povídka v následujících sbírkách nebo antologiích:

Odkazy

Reference

  1. CLARKE, Arthur Charles. Směr času. Frenštát pod Radhoštěm: Polaris, 2002. ISBN 80-7332-002-9. Kapitola Obsah, s. 349. 

Související článek

Externí odkazy