Okáč černohnědý

V dnešní době je Okáč černohnědý tématem na rtech každého. Význam Okáč černohnědý v průběhu let roste a stává se klíčovým bodem v různých oblastech společnosti. Ať už v politice, ekonomice, vědě, zdraví, kultuře a mnoha dalších aspektech, Okáč černohnědý zaujala relevantní roli, kterou nelze přehlédnout. Tento článek si klade za cíl ponořit se do různých aspektů souvisejících s Okáč černohnědý, analyzovat jeho dopad, jeho výzvy a jeho možné důsledky pro budoucnost. Prostřednictvím tohoto článku se budeme snažit řešit z různých úhlů pohledu význam Okáč černohnědý dnes a jeho projekci v nadcházejících letech.

Jak číst taxoboxOkáč černohnědý
alternativní popis obrázku chybí
Okáč černohnědý
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďbabočkovití (Nymphalidae)
Rodokáči (Erebia)
Binomické jméno
Erebia ligea
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okáč černohnědý[1] (Erebia ligea) je motýl z čeledi babočkovitých. Je to nejrozšířenější druh tmavých okáčů. Jeho české druhové jméno pochází právě z jeho charakteristického tmavého zabarvení.

Popis

Celá křídla jsou tmavě hnědá s úzkým oranžovým lemem s oky. Tento druh okáče účinně využívá sluneční energii právě díky svému tmavému zbarvení. Rozpětí jeho křídel se pohybuje v rozmezí 35 až 48 mm, je to tedy jeden z našich největších okáčů z rodu Erebia.[2] Samičky bývají větší než samečci. V ČR je snadno zaměnitelný s okáčem rudopásným (Erebia euryale).

Spodní strana křídel

Výskyt

Okáč černohnědý se vyskytuje ve střední Evropě, částečně v Itálii, Rusku a Japonsku v horských lesích a na horských loukách ve výšce 800–1200 m. V závislosti na nadmořské výšce se vyskytuje v červnu a srpnu. V Česku se nalézá hojně na Moravě.[1] Často vyhledávají rostliny z rodu starček.[3] Nalézt se dá také na rostlinách z rodu bezkolenec a třtina, kterými se živí.[4]

Odkazy

Reference

  1. a b BioLib.cz – Erebia ligea (okáč černohnědý) . BioLib.cz . Dostupné online. 
  2. Treking.cz
  3. Lepidoptera.cz
  4. Motylkove.cz

Externí odkazy