V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Laktovegetariánství. Ať už se o této osobě chcete dozvědět více, prozkoumat toto téma do hloubky nebo objevit nejdůležitější události související s tímto datem, tento článek vám poskytne všechny potřebné informace. Od jeho počátků až po jeho význam dnes se ponoříme na cestu, která nám umožní důkladně porozumět Laktovegetariánství a jeho dopadu na různé aspekty každodenního života. Bez ohledu na to, co vás zajímá, tento článek vám poskytne všechny informace, které potřebujete, abyste se mohli ponořit do světa Laktovegetariánství.
Laktovegetariáni (někdy lakto vegetariáni) jsou vegetariáni, kteří sice nejedí maso, ryby ani vejce, ale jedí mléčné výrobky (například mléko, sýr, máslo nebo jogurt). Název pochází z latiny, kde lacto znamená mléko.
Tento druh vegetariánství je celosvětově nejrozšířenější. Tento fakt je zapříčiněn tím, že 70 % vegetariánů na světě pochází z Indie, kde laktovegetariánství vysoce převažuje. Proto když se v Indii hovoří o vegetariánství bez bližšího určení, myslí se jím toto.
V Evropě a Spojených státech je běžnější lakto-ovo vegetariánství, avšak lakto vegetariánství je také rozšířeno.
V Praze byla otevřena soukromá vegetariánská mateřská jazyková škola Happy Child, kde je podávána laktovegetariánská strava[1].
V letecké dopravě neexistuje označení pro laktovegetariánské jídlo, a proto musí být podáváno veganské jídlo pod zkratkou VGML.
Tato forma vegetariánství je také podporována mnoha východními náboženstvími jako džinismem, hinduismem nebo buddhismem. V západním světě byla také rozšířena hnutím Hare Krišna v šedesátých letech minulého století.
V Antickém Řecku byli nejznámějšími lakto vegetariány Pythagorejci.
Tuto formu vegetariánství si často volí lidé z toho zdravotního důvodu, že se pokoušejí snížit hladinu cholesterolu, který je ve vysoké míře obsažen ve vaječném žloutku.
Etickým důvodem může být považování konzumace vajec za rovnocenné konzumaci masa a zabití živého zárodku. Naopak konzumace mléčných výrobků neovlivňuje zabíjení zvířat a při správném postupu není telatům odepřeno potřebné množství mléka a člověk může konzumovat zbytek mléka pro získání nenahraditelných živin a vitamínů.
Méně striktní formou vegetariánství je lakto-ovo vegetariánství, které umožňuje konzumaci vajec. Naopak veganství zakazuje kromě mléčných výrobků také konzumaci vajec. Mezistupněm může být společně s lakto vegetariánstvím také ovo vegetariánství, které sice zakazuje mléčné výrobky, ale vejce ne.