Krystalografie

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt Ledové krystalky

Krystalografie (řecky krústallos - česky čirý led nebo skalní krystal, gráphein - česky psát) je věda, která se zabývá studiem krystalů, jejich reálnou a ideální strukturou, vývojem, tvorbou, poruchami, jejich vlastnostmi a uspořádáním atomů v krystalických pevných látkách. Zahrnuje nejen popis a klasifikaci struktur, ale i metody jejího studia a zkoumání souvislostí mezi strukturou a vlastnostmi.

Historicky je krystalografie odvětvím mineralogie, ze které vznikla. V současnosti je základním předmětem v oblasti vědy o látkách a fyziky pevných látek. Jedná se o typicky interdisciplinární obor mezi fyzikou, matematikou, farmacií nebo aplikacemi v biologii a lékařství.

Své využití má i v praxi, kde se používá například při analýze uměleckých děl, v kriminalistice nebo při výzkumu vesmíru. V červenci 2012 Organizace spojených národů uznala význam vědy krystalografie a vyhlásila rok 2014 Mezinárodním rokem krystalografie.

Dělení krystalografie

Krystalky pyritu

Krystalografie se nejčastěji dělí na geometrickou, fyzikálně-chemickou a technickou:

Předmět studia

Vlevo diamant a vpravo grafit. Rentgenová krystalografie odhalila, že uspořádání jejich atomů je odlišné.

Předmětem zkoumání krystalografie jsou nejčastěji krystaly. Je tedy vědou o fyzikálních a chemických parametrech krystalů. Studuje také fyzikálně-chemické procesy, které se v nich vyskytují. Zabývá se krystaly anorganickými i organickými:

Důležitým odvětvím krystalografie je analýza krystalové struktury, která má velký význam v chemii, biochemii a strukturní biologii molekulárních sloučenin a komplexních sloučenin:

Metody

Historie krystalografie

Ženy a rentgenová krystalografie

Řada žen byla průkopnicemi rentgenové krystalografie v době, kdy byly vyloučeny z většiny ostatních oborů přírodních věd. Patří mezi ně:

Výběr Nobelových cen udělených za krystalografii

Za fyziku

Za chemii

Za fyziologii a medicínu

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kristallographie na německé Wikipedii a Crystallography na anglické Wikipedii.

  1. IYCR Archivováno 26. 3. 2014 na Wayback Machine. (německy)
  2. International Union of Crystallography: Nobel Prize winners associated with crystallography

Literatura

Související články

Externí odkazy

Portály: Chemie