Joseph Johann von Littrow

V dnešním článku se ponoříme do Joseph Johann von Littrow, tématu, které v poslední době upoutalo pozornost mnoha lidí. Ať už pro svůj význam v dnešní společnosti, jeho dopad na každodenní život nebo historický význam, Joseph Johann von Littrow byl předmětem debat, zájmu a studií odborníků i fanoušků. Od svého vzniku až po současnou situaci, přes jeho vliv v různých oblastech a jeho vývoj v čase, Joseph Johann von Littrow je téma, které si zaslouží být podrobně a vyčerpávajícím způsobem prozkoumáno. V tomto článku se ponoříme do jeho různých aspektů, analyzujeme jeho důsledky a objevíme jeho skutečný význam v současném kontextu.

Joseph Johann von Littrow
Joseph Johann von Littrow
Joseph Johann von Littrow
Narození13. března 1781
Horšovský Týn
České královstvíČeské království České království
Úmrtí30. listopadu 1840 (ve věku 59 let)
Vídeň
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Alma materUniverzita Karlova
Vídeňská univerzita
Povoláníastronom, profesor, spisovatel, vysokoškolský učitel a matematik
ZaměstnavateléVídeňská univerzita
Imperátorská kazaňská univerzita
DětiCarl Ludwig Littrow[1][2]
Heinrich von Littrow[2]
PříbuzníOtto von Littrow (vnuk)
Funkceprofesor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Littrowova socha na budově reálného gymnázia (nyní Justiční akademie) v Kroměříži

Joseph Johann von Littrow (někdy také Johann Josef Littrow) (13. března 1781 Horšovský Týn[3]30. listopadu 1840 Vídeň) byl rakouský astronom.

V letech 17991803 vystudoval Karlovu univerzitu v Praze v oborech právo a theologie. Sám se pak naučil astronomii a matematiku. Poté působil jako profesor astronomie na univerzitách v Krakově, Kazani a Budapešti.

Na univerzitě v Kazani založil v roce 1810 hvězdárnu a v roli učitele se zde také setkal s významným matematikem Nikolajem Ivanovičem Lobačevským.

Od roku 1819 byl ředitelem vídeňské observatoře až do své smrti v roce 1840. V roce 1836 obdržel dědičný šlechtický titul (a tedy i právo používat přídomek von Littrow).

Měl celkem 12 dětí. Astronomem byl i jeden z jeho synů (Karl Ludwig Edler von Littrow), další (Heinrich von Littrow) byl kartografem.

Je po něm pojmenován měsíční kráter Littrow a přilehlé měsíční údolí, v němž přistála výprava Apollo 17. V Kroměříži je na budově Justiční akademie umístěna jeho socha. On sám vymyslel název pro křivku zvanou astroida. V optice vynalezl tzv. Littrowův hranol a Littrowovo uspořádání optické mřížky, což je pilovitý výbrus, který umožňuje maximalizovat disperzi pro určitou vlnovou délku.

Reference

  1. Dostupné online.
  2. a b Catalog of the German National Library. Dostupné online. .
  3. Matriční záznam o narození a křtu

Externí odkazy