Jindřich Feld

Jindřich Feld
Narození19. února 1925
Praha, Čechy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí8. července 2007 (ve věku 82 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Alma materUniverzita Karlova
Pražská konzervatoř
Povoláníhudební skladatel, hudební pedagog a vysokoškolský učitel
RodičeJindřich Feld starší
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Feld (19. února 1925 Praha8. července 2007 tamtéž) byl český hudební skladatel.

Život

Pocházel z hudební rodiny. Otec, Jindřich Feld starší, byl profesorem houslí na Pražské konzervatoři a matka byla také houslistkou.

Nejprve studoval hru na housle a violu u svého otce. Na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění v Praze vystudoval skladbu. Studia dokončil v roce 1952. V témže roce získal i doktorát filozofie na pražské Karlově univerzitě v oboru hudební vědy, estetiky a filozofie. Po úspěších na několika mezinárodních festivalech si jeho skladby získaly mezinárodní pozornost a Feld dostával i četné objednávky ze zahraničí.

Feldova skladatelská činnost může být rozdělena do tří období. V prvním se vyrovnával s tradicí evropské a především české hudby. Sem patří již jeho absolventská práce: Koncert pro orchestr a zejména jedna z jeho nejznámějších skladeb Koncert pro flétnu a orchestr (1954), který uvedl na koncertní pódia světový flétnista Jean-Pierre Rampal. Totéž platí i o Koncertu pro violoncello a orchestr (1958) a dětské opeře Pošťácká pohádka.

Ve druhém období, zahrnujícím šedesátá léta, se zabýval soudobými kompozičními technikami (dodekafonií, serielní technikou, aleatorikou atd.) což přispělo k výraznějšímu stylovému vyhranění jeho tvorby. Toto období charakterizují skladby jako 4. smyčcový kvartet (státní cena 1968), 1. symfonie (1967), Suita pro smyčcový komorní orchestr (uvedená v Hannoveru také jako abstraktní balet) či Tři fresky pro orchestr. Nejvýznamnější skladbou tohoto období je patrně Dramatická fantasie pro symfonický orchestr "Srpnové dny", vytvořená na přelomu let 1968-1969 jako protest proti Invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Třetí období, obsahující tvorbu z let sedmdesátých a osmdesátých, je obdobím syntézy dosavadních podnětů. Kromě řady nástrojových koncertů a komorních skladeb je nejzávažnějším a nejrozsáhlejším dílem jeho kantáta-oratorium Kosmova kronika česká na středověký latinský text.

Mezinárodní ohlas jeho skladeb vyústil i v rozsáhlou činnost pedagogickou. V letech 1968–1969 působil jako hostující profesor kompozice v Austrálii na universitě v Adelaide. V letech 19721986 byl profesorem skladby na Pražské konzervatoři. Jako host přednášel na několika amerických univerzitách, v Dánsku, Norsku, Německé spolkové republice, Francii, Anglii a v Japonsku. Po roce 1989 působil jako funkcionář v různých výborech a organizacích. V létech 1990-1992 byl šéfredaktorem hudebního vysílání Československého rozhlasu.

Jindřich Feld obdržel za své skladby řadu cen v různých skladatelských soutěžích v Československu i v zahraničí. Jeho dílo bylo vydáno na mnoha CD předních světových firem.


Dílo

Dílo Jindřicha Felda zahrnuje převážně instrumentální hudbu, a to jak orchestrální, tak i komorní. Jediným scénickým dílem je dětská opera Pošťácká pohádka na námět Karla Čapka. Je rovněž autorem řady instruktivních skladeb pro různé nástroje.

Orchestrální skladby

Koncertantní skladby

Skladby pro sólový nástroj a nástroj s klavírem

Komorní soubory

Vokální skladby

Filmová hudba

Literatura

Externí odkazy

Portály: Hudba