Horusická blata

V dnešním světě zaujal Horusická blata ústřední roli v různých oblastech každodenního života. Od politiky po technologie, zábavu a kulturu se Horusická blata podařilo upoutat pozornost bezpočtu lidí po celém světě. Její význam a vliv se postupem času upevnil a stal se tématem obecného zájmu, které nenechává nikoho lhostejným. V tomto článku se budeme snažit ponořit do nejdůležitějších aspektů Horusická blata a analyzovat jeho dopad a vývoj v různých kontextech. Odvažte se vstoupit do fascinujícího světa Horusická blata a objevte vše, co nabízí.

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Horusická blata
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení1. listopadu 1990
Nadm. výška416–419 m n. m.
Rozloha47,02 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský kraj
OkresyČeské Budějovice, Tábor
UmístěníBošilec, Horusice
Souřadnice
Horusická blata
Horusická blata
Další informace
Kód1291
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Horusická blata jsou přírodní rezervace v okresech České Budějovice a Tábor. Nachází se v Třeboňské pánvi mezi vesnicemi Bošilec a Horusice, na území CHKO Třeboňsko. Zahrnuje západní zátoku Horusického rybníka a nivu Bukovského potoka, který do rybníka ústí. Důvodem ochrany jsou mezotrofní rašeliniště, rašelinné louky a litorální vegetace rybníka s významnou květenou a četnými druhy ptáků. Z rostlinných druhů zde patří k nejvýznamnějším kapradiník bažinný (Thelypteris palustris), pryskyřník velký (Ranunculus lingua), ostřice dvoumužná (Carex diandra), bazanovec kytkokvětý (Lysimachia thyrsiflora), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), všivec bahenní (Pedicularis palustris), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a bradáček vejčitý (Listera ovata).[3] Horusický rybník je jedním ze čtyř nejvýznamnějším shromaždišť vodních ptáků v době migrací na Třeboňsku (až deset tisíc jedinců).[3] Hnízdí zde například čírka modrá (Spatula querquedula), chřástal vodní (Rallus aquaticus), bekasina otavní (Gallinago gallinago), břehouš černoocasý (Limosa limosa) či vodouš rudonohý (Tringa totanus).[3]

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. .
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. .
  3. a b c CHKO Třeboňsko – Horusická blata (přírodní rezervace). www.trebonsko.ochranaprirody.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-06-09. 

Externí odkazy