Fritz Wolfgang London

Fritz Wolfgang London
Narození7. března 1900
Vratislav
Úmrtí30. března 1954 (ve věku 54 let)
Durham
Příčina úmrtíleukemie
BydlištěSpojené státy americké
Alma materMnichovská univerzita
Povolánífyzik, vysokoškolský učitel, teoretický fyzik a chemik
ZaměstnavateléHumboldtova univerzita
Dukeova univerzita
OceněníLorentzova medaile (1953)
člen American Physical Society
RodičeFranz London
PříbuzníHeinz London (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fritz Wolfgang London (7. března 1900, Vratislav tehdy Německo30. března 1954, Durham, Severní Karolína, USA) byl německo-americký fyzik. Od roku 1939 byl pracoval na Dukeově univerzitě v Durhamu a v roce 1941 byl zvolen členem Americké fyzikální společnosti.

Fritz London vyvinul teorii chemické vazby homopolárních molekul. Jeho práce jsou považovány za milníky v moderní chemii a jsou uváděny ve všech učebnicích fyzikální chemie. Je po něm pojmenována interakce mezi dočasnými dipóly (multipóly) v molekule - Londonova disperzní síla.

Se svým bratrem Heinzem Londonem významně přispěl k pochopení elektromagnetických vlastností supravodičů a byl nominován na Nobelovu cenu za chemii při pěti různých příležitostech.

Život a studia

London se narodil ve Vratislavi v Německu (nyní Vratislav, Polsko) do bohaté německo-židovské rodiny vyšší střední třídy. Studoval v Bonnu, Frankfurtu nad Mohanem, Göttingenu, Mnichově a Paříži. V roce 1921 získal doktorát v Mnichově. Poté, co krátce pracoval jako učitel, pokračoval ve studiu fyziky v Göttingenu a Mnichově v letech 1922 až 1925. Byl asistentem Paula Petera Ewalda na Technické univerzitě ve Stuttgartu v letech 1926/27 a studoval v Curychu a Berlíně u Erwina Schrödingera. Docenturu získal v Berlíně v roce 1928.

Fritz London na Bunsenově konferenci v Mnichově 1928 (první zprava dole)

Jako Žid ztratil London své místo na univerzitě v Berlíně poté, co Hitlerova nacistická strana schválila rasové zákony roku 1933. Přijal pak hostující pozice v Anglii, později ve Francii a v roce 1939 emigroval do Spojených států, kde se v roce 1945 získal občanství.

Ve Spojených státech se stal profesorem teoretické chemie na Dukeově univerzitě v Durhamu. V roce 1941 byl zvolen členem Americké fyzikální společnosti a v roce 1953 byl jmenován profesorem fyzikální chemie.

V roce 1953 mu byla udělena Lorentzova medaile. Na Nobelovu cenu za chemii byl nominován pětkrát, ale nikdy ji neobdržel. Zemřel na srdeční onemocnění v Durhamu v Severní Karolíně v roce 1954 v pouhých padesáti čtyřech letech.

Práce a výzkum

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Fritz London na německé Wikipedii a Fritz London na anglické Wikipedii.

  1. a b London, Fritz - Deutsche Biographie. Dostupné online. .

Související články

Externí odkazy

Portály: Fyzika | Lidé | Německo | Spojené státy americké