Ennio de Concini

V dnešním světě se Ennio de Concini stalo tématem rostoucího významu a zájmu pro různé oblasti společnosti. Na osobní i profesní úrovni hraje Ennio de Concini zásadní roli ve vývoji a vývoji lidí a komunit. V průběhu historie byl Ennio de Concini předmětem studia, debat a analýz a jeho vliv sahá do mnoha oborů, od vědy a techniky po umění a kulturu. V tomto článku do hloubky prozkoumáme dopad Ennio de Concini na současnou společnost a budeme se zabývat jeho důsledky, aplikacemi a výzvami z různých úhlů pohledu. Kromě toho prozkoumáme, jak Ennio de Concini utvářel způsob našeho myšlení, jednání a vztahu ke světu kolem nás a jak jeho pokračující vývoj nadále významným způsobem ovlivňuje naše životy.

Ennio de Concini
Narození9. prosince 1923
Řím
Úmrtí17. listopadu 2008 (ve věku 84 let)
Řím
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníCampo Verano
Povolánífilmový režisér a scenárista
OceněníCena Akademie za nejlepší scénář (1961)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ennio de Concini (9. prosince 1923, Řím17. listopadu 2008, Řím) byl italský filmový a televizní režisér a scenárista. Napsal scénář k prvním třem řadám úspěšného televizního seriálu Chobotnice a získal Oscara za scénář k filmu Rozvod po italsku.

Nejprve pracoval jako asistent režie, např. u legendárního Vittoria de Sica, jemuž také napsal jeden ze svých prvních scénářů (Sciuscià v roce 1946). Jako režisér natočil čtyři filmy, ale zapsal se hlavně jako scenárista ve zlaté éře italského filmu v končících 50. a v 60. letech. Z té doby pochází i jeho scénář k filmu Rozvod po italsku z roku 1961, za který získal Oscara. Věnoval se všem žánrům od epických historických fresek, přes psychologická dramata (Výkřik natočil režisér Michelangelo Antonioni a italské komedie až po úpravy velkých děl světové literatury (např. italsko-americká produkce Vojny a míru režiséra Kinga Vidora z roku 1956).

V 70. letech skončilo několik jeho scenáristických počinů pro film částečným neúspěchem (Posledních 10 dní Hitlera), ale brzy si začal vše vynahrazovat v televizi. V roce 1982 se natáčel seriál podle jeho scénáře Příběh lásky a přátelství, záhy nato přišla úspěšná Chobotnice v režii Damiana Damianiho.

V 80. letech napsal i scénář k filmu Příkaz k smrti s Harvey Keitelem, filmy psal i v závěru života, ale převažovala tvorba pro televizi, kde byl jeho posledním počinem televizní film Patnáctá epištola z roku 1998.

Externí odkazy