Portál:Literatura

V dnešním světě je Portál:Literatura velmi důležité a zajímavé téma pro velké množství lidí. Od svého vzniku upoutal Portál:Literatura pozornost milionů jednotlivců po celém světě a vyvolal debaty, diskuse a kontroverze v různých oblastech. Jeho dopad byl pociťován mimo jiné ve společnosti, politice, ekonomice, vědě a kultuře. Protože se Portál:Literatura neustále vyvíjí a získává na významu na globální scéně, je nezbytné plně analyzovat a pochopit jeho vliv a důsledky, které má na různé aspekty každodenního života. V tomto článku podrobně prozkoumáme různé dimenze Portál:Literatura a jeho roli v dnešní společnosti.


Úvod upravit
knihy
knihy

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

Literatura je po výtvarném umění nejstarší lidskou uměleckou činností. Za vůbec první literární památku bývá označován Epos o Gilgamešovi (pocházející zhruba z poloviny třetího tisíciletí př. n. l., nejstarší přepis je zachován z doby kolem roku 2000 až 1700 př. n. l.).

Jako základ evropské literární tvorby bývá označováno archaické období antického Řecka a na něj navazujícího antického Říma. Nový zrod literatury je zaznamenán až s pozdním středověkem, nejvýrazněji od 10. století (v té době vznikala převážně literatura duchovní, později se z arabského světa dostaly přepisy řeckých a římských autorů, vznikala však také literatura světská, hlavně ve formě hrdinských písní). Pravého vrcholu však mohla dosáhnout až po Gutenbergově vynálezu knihtisku a po masovém rozšíření literatury a gramotnosti.

Autor měsíce upravit

Eurípidés

Eurípidés (taky Euripidés či Euripides, řecky Εὐριπίδης) (asi 480 př. n. l.406 př. n. l.) byl starořecký dramatik, klasik tragédie, básník a filozof, pocházel z bohaté rodiny. Zpracoval tradiční mýty originálním způsobem, s vynikající znalostí psychologie, čímž je odkrýván duševní svět hrdinů, hlavně žen. Jejich emoce nakonec hlavní postavu zcela pohltí. Ve své tvorbě byl dost inovativní, kritizoval aktuální problémy v Athénách — postavil se proti tradičním morálním a náboženským představám, za témata her mu sloužily politika, kultura.

...více

Kniha upravit

Fotografie Franze Kafky z roku 1906


Proces je román Franze Kafky. Byl napsán německy (Der Prozess/Der Proceß) roku 1914 a poprvé vydán roku 1925 (rok po smrti autora) v berlínském nakladatelství Die Schmiede.
Tento román vydal Kafkův dlouholetý společník z dob mládí i dospělosti Max Brod, rukopis byl bez názvu, titul „Proces“ dal románu Brod podle poznámek v Kafkově deníku, kde se název Proces objevuje. Proces má deset kapitol se známkou autobiografických prvků. Odehrává se ve 20. století v blíže neurčeném prostředí.

...více

Ukázka upravit
Jen svorný duch

a k velikosti mohutnost dá Bůh.



Jen svorný duch jak Labe proudy valné,

pak umem skumným v moře hlubiny,

jen svorný duch, jak hor těch kruhy skalné,

pak smělým křídlem v nebes výšiny;

nechť démant skrytý v moře tůni kalné

vzplá bleskem s nebes v širé krajiny:

a Bůh dá sílu, Bůh dá mohutenství,

a slávy lesk pronikne veškerenství.



Jen svorný duch, a ruka poj se k ruce,

muž podle muže jedna hradba buď,

a všechněch srdce nechť ať hučí prudce,

nechť rázem mocným všem se zvedá hruď,

všem cílem budiž vrah a vlasti škudce,

a všechny jedna zlosť i láska pud';

a Bůh dá sílu, Bůh dá mohutenství,

a slávy lesk pronikne veškerenství.

Václav Šolc (1838–1871) – Svorný duch
Přečtěte si celý text na Wikizdrojích.

Kvalitní články upravit
Kategorie upravit

Podle národností

americkáanglickáargentinskáčeskáčínskádánskáfinskáfrancouzskáirskáitalskájaponskákanadskáněmeckánizozemskánorskápolskárakouskáruskáslovenskášpanělskášvédská

Literární díla podle území a času

starověkého předního východustarověká řeckástarověká římská

Podle žánru

BiografieCestopisyDivadelní hryDobrodružná literaturaEncyklopedieExistencialistická literární dílaFantasy literární dílaFilosofická literární dílaHistorická literární dílaKnihy pro děti a mládežKomiksyKronikyLiterární díla modernyNaturalistická literární dílaNáboženská literární dílaNovelyOdborná literaturaPoeziePolitická literaturaPopulárně-naučné knihyPověstiPovídkyRományRukopisySurrealistická literární dílaVědeckofantastická literární díla

Časopisy, Noviny

25. leden v historii literatury upravit
Obrázek upravit
Zajímavosti upravit

Citát

„Světlo má moc zahnat tmu, ne naopak. Kdekoli totiž vzchází světlo, tam tma brzy buď řídne nebo mizí. A naopak tma nemá sil aby odstranila světlo“

Jan Amos Komenský

Věděli jste, že…

… nejstarší tištěná kniha v kašubštině je od Martina Luthera?

Nové články upravit
P – pahýl, SP – subpahýl či heslo bez zdrojů

Věci, které můžete udělat… upravit

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Literatura}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Krátké články by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}