Dnes je Zlatý volant tématem, které v moderní společnosti získalo nebývalý význam. Od svého dopadu na každodenní život lidí až po vliv na ekonomickou, kulturní a politickou sféru se Zlatý volant stal ústředním bodem diskusí a debat. S rozvojem technologií a globalizací nabyl Zlatý volant na významu, který přesahuje hranice a ovlivňuje lidi všech věkových kategorií a sociálních podmínek. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Zlatý volant a analyzujeme jeho dopad na dnešní svět.
Zlatý volant je motoristická anketa, ve které je cílem na základě hlasování odborných novinářů zvolit nejúspěšnější české automobilové závodníky uplynulé sezony.
V prvním ročníku v roce 1976 se hodnotily pouze dvě kategorie, závody na okruzích a rallye. Ve druhém ročníku přibyla speciální cena o spolujezdce roku. Další změna přišla až v roce 1981, kdy se k již existujícím kategoriím přidal autokros a v roce 1983 ještě motokáry. Začátkem devadesátých let se rozšířil sortiment speciálních cen a ke spolujezdci roku přibyla v roce 1990 Cena Jiřího Sedláře pro jezdce do 23 let a o rok později Cena Elišky Junkové pro nejlepší ženu. Od roku 1996 se uděluje Zlatý volant i pro jezdce v závodech do vrchu a od roku 1997 Cena rychlosti (Speed Award). Zatím poslední změny proběhly v roce 1999, kdy se zavedlo udílení Ceny Zdeňka Vojtěcha za přínos motoristickému sportu a cena Kadet roku.
V roce 2005 vznikla anketa Zlaté oko o nejlepší motoristický snímek roku z motoristického sportu.
Na základě ankety Zlatý volant vznikla v roce 2006 anketa Zlatá řídítka, která získávají nejlepší motocykloví jezdci.