V dnešním světě je Zlatý glóbus za nejlepší hudbu tématem, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého dopadu na společnost až po důsledky pro globální ekonomiku, Zlatý glóbus za nejlepší hudbu je předmětem debat a sporů. S technologickým pokrokem a změnami v komunitách převzal Zlatý glóbus za nejlepší hudbu vedoucí roli v každodenním životě lidí. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Zlatý glóbus za nejlepší hudbu, analyzujeme jeho vliv na různé aspekty společnosti a prozkoumáme možné důsledky pro budoucnost.
Zlatý glóbus za nejlepší hudbu od roku 1947 každoročně uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (angl. Hollywood Foreign Press Association zkratka HFPA) na slavnostním ceremoniálu Zlatých glóbů. Výjimkou byly roky 1953 – 1958, 1963 a 1981.
Nejvíc cen (4) získali John Williams, Dimitri Tiomkin a Maurice Jarre, následujíc Alanem Menkenem, který získal tři. Dimitri Tiomkin si odnesl i Speciální cenu za počiny v letech 1954 a 1956. Stejně tak byl oceněn Hugo Friedhofer v roce 1957.
Následující seznam obsahuje jména vítězných skladatelů a filmů, za které byli oceněni. Rok u jména znamená rok vzniku filmu; nikoliv rok, kdy se konal slavnostní ceremoniál. Má-li film český distribuční název, je uveden pod ním.