V tomto článku se budeme věnovat tématu Zápor, které vyvolalo velký zájem v dnešní společnosti. V průběhu historie byl Zápor předmětem debat a analýz, což vzbuzovalo zvědavost výzkumníků, akademiků a lidí obecně. Od svých počátků až do současnosti hraje Zápor důležitou roli v různých aspektech každodenního života a ovlivňuje způsob, jakým vnímáme svět kolem nás. Prostřednictvím tohoto článku se pokusíme prozkoumat různé aspekty Zápor, prozkoumáme jeho dopad v různých oblastech a jeho význam v současnosti.
Zápor (negace) v lingvistice znamená popření obsahu věty (výpovědi), části věty, větného členu nebo slova.
Rozlišuje se zápor:
Všechny tři formy záporu si mohou vzájemně konkurovat, přičemž se mírně mění význam věty: není to vhodné – je to nikoli vhodné – je to nevhodné.
V češtině se zápor tvoří obvykle záporkou ne, která se často připojuje jako předpona (nemám, neznámý), u zájmen a příslovcí předponou ni- (nikdo, nijak), případně záporné je již slovo samo (žádný).
Ve slovanských jazycích (včetně češtiny) je možná kumulace záporných slov ve větě, např. Nikdy to nikomu neříkej. V germánských jazycích obvykle může být ve větě pouze jeden záporný výraz, např. angl. Never say it to anybody (dosl. nikdy to někomu říkej), i když v hovorovém jazyce se také mohou kumulovat (např. slova We don’t need no education z písně Another Brick in the Wall od Pink Floyd).
Větný zápor se obvykle považuje za součást postojové modality věty.
Zápor lze v českých zjišťovacích otázkách použít k odstínění některých významů. Na první pohled se kladná a záporná otázka zdají synonymní (Byls včera v kině? Nebyls včera v kině?), ale při bližším pohledu je mezi nimi významový rozdíl. Kladné otázky se obvykle používají, pokud mluvčí nepředjímá kladnou ani zápornou odpověď:[3]
Naopak formulace se slovesem v záporném tvaru se používá:
Pokud chce mluvčí zároveň vyjádřit údiv nad platností (neplatností) předpokládané odpovědi, připojí k otázce osobní zájmeno: