Vltavský luh

Dnes se Vltavský luh stalo tématem velkého zájmu a významu v různých oblastech společnosti. Jeho dopad a rozsah jsou stále patrnější v našem každodenním životě, což vyvolává debaty, studie a výzkumy, které se snaží dále porozumět jeho vlivu. Od svého vzniku upoutal Vltavský luh pozornost lidí všech věkových kategorií a profesí a stal se klíčovým bodem diskuse na rodinných setkáních, konverzacích u kávy a dokonce i v akademických kruzích. V tomto článku prozkoumáme některé z nejrelevantnějších aspektů Vltavský luh a jeho důležitost dnes, stejně jako možné důsledky, které má v budoucnu.

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Vltavský luh
Základní informace
Vyhlášení1. července 1989
VyhlásilMinisterstvo kultury ČSR
Zrušení15. ledna 2017
Nadm. výška730–765 m n. m.
Rozloha1714,337 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresPrachatice
UmístěníNová Pec, Stožec (k. ú. České Žleby, Stožec), Volary (k. ú. Chlum u Volar, Volary), Želnava
Souřadnice
Vltavský luh
Vltavský luh
Další informace
Kód1152
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Vltavský luh byla přírodní památka ev. č. 1152 poblíž obce Nová Pec v okrese Prachatice. Byla vyhlášena 1 července 1989 a zrušena 9. ledna 2017. Chráněné území se rozprostíralo v délce téměř 15 km okolo toku řeky Teplé Vltavy, jejího soutoku se Studenou Vltavou a takto vzniklé spojené Vltavy v úseku od Soumarského mostu až po začátek vzdutí vodní nádrže Lipno. Oblast spravuje Správa NP a CHKO Šumava.

Důvodem ochrany bylo uchování typické říční nivy se všemi jejími geomorfologickými i biologickými zákonitostmi, jako jsou agradační valy, meandrovitý tok, stará řečiště v různých stadiích zazemňování a rozsáhlá lužní rašeliniště včetně extenzivně sklízených luk s výskytem vzácných rostlinných i živočišných druhů.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Vltavský luh na Wikimedia Commons