Vladimír Salač (herec)

V dnešním světě je Vladimír Salač (herec) tématem, které vzbuzuje velký zájem a diskuse v různých sektorech společnosti. Dopad Vladimír Salač (herec) byl zaznamenán v oblastech, jako je ekonomika, politika, kultura a technologie, což vytváří nekonečné různé názory a perspektivy. Od svého vzniku je Vladimír Salač (herec) předmětem studia a výzkumu odborníků v oboru, kteří se snaží porozumět jeho důsledkům a důsledkům v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu. Tento článek prozkoumá fenomén Vladimír Salač (herec) do hloubky, analyzuje jeho příčiny, účinky a možná řešení, aby osvětlil téma, které je i dnes zdrojem kontroverzí a úvah.

Vladimír Salač
Narození17. července 1924
Terezín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí31. května 1990 (ve věku 65 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Salač (17. července 1924 Terezín31. května 1990 Praha) byl český herec a zpěvák.

Život

Od dětství zpíval v Kühnově dětském sboru spolu se sestrou Jiřinou Salačovou, pozdější zakladatelkou Allanových sester. Během 2. světové války pracoval jako úředník hudebního nakladatelství a od roku 1943 do konce války měl stálé angažmá v Intimním divadle. V té době hrál již ve filmu. Zahrál si, mimo jiné, role studentů v obou známých studentských komediích režiséra Martina Friče Škola základ života z roku 1938 a Cesta do hlubin študákovy duše z roku 1939, kde hrál postavu terciána Ždimery, který sám sebe podepisoval jako José Ždimera. Ve filmu Anděl na horách nazpíval ve vlaku píseň jako rekreant. V českém filmu za svůj život vytvořil několik desítek drobnějších či epizodních rolí. Asi nejznámější z filmových rolí je postava účetního Šmída v seriálu 30 případů majora Zemana (díl Kvadratura ženy). Poslední roličku si zahrál ve snímku Něžný barbar režiséra Petra Kolihy v roce 1989. V roce 1954 nazpíval s orchestrem Dalibora Brázdy „Píseň pro Kristýnku“, autorů Zdeňka Petra a Vladimíra Dvořáka ze hry Sto dukátů pro Juana a díky ní se dostal do širokého povědomí posluchačů. Z písničky se stal evergreen.

Po skončení války vystřídal několik menších divadel, od roku 1959 hrál až do své smrti v roce 1990 v Městských divadlech pražských.[1]

Divadelní role

Odkazy

Reference

  1. Marie Valtrová: ORNESTINUM, Slavná éra Městských divadel pražských, Brána, Praha, 2001, str. 192, ISBN 80-7243-121-8
  2. Historie městských divadel pražských. Městská divadla pražská . Městská divadla pražská . Dostupné online. 

Literatura

Externí odkazy