V dnešním článku se ponoříme do fascinujícího světa V. sbor (mobilizace 1938), prozkoumáme jeho původ, jeho dopad na dnešní společnost a jeho možné důsledky pro budoucnost. V. sbor (mobilizace 1938) od nepaměti přitahuje pozornost lidí všech věkových kategorií a kultur a stává se tématem neustálých diskusí a úvah. V průběhu historie se V. sbor (mobilizace 1938) vyvíjel a přizpůsoboval společenským, politickým a technologickým změnám a zanechal v lidstvu nesmazatelnou stopu. Prostřednictvím tohoto článku objevíme více o V. sbor (mobilizace 1938) a jeho mnoha aspektech, stejně jako pohledy odborníků a vědců, které nám pomohou pochopit jeho význam v současném světě. Připravte se ponořit se na cestu poznání a objevů o V. sbor (mobilizace 1938)!
V. sbor byl vyšší jednotkou působící v sestavě 4. armády a to v jejím druhém sledu v roli manévrovací jednotky.
Velitelem V. sboru byl divizní generál Alois Eliáš.
Stanoviště velitele se nacházelo v Klouboukách u Brna.
Po svém soustředění měl být V. sbor připraven k zásahu ve prospěch jednotek na levém křídle 4. armády na hlavním obranném postavení (tedy Hraniční oblasti 38, případně východního křídla Skupiny 2)., respektive v případě průlomu hlavního obranného postavení měl zabránit v průniku nepřítele od bývalých rakouských hranic směrem k Brnu.
6. divize se soustřeďovala v okolí Pohořelic, 20. divize v okolí Mutěnic. Ani jedna z těchto vyšších jednotek neměla plánované počty mužstva (počátkem října to bylo pouze 60%). Jejich nasazení v manévrovém boji by nepochybně velmi komplikoval fakt, že neměly ve své sestavě žádné protitankové kanony a jejich smíšené předzvědné oddíly zřejmě nedisponovaly ani plánovanými četami lehkých tanků.