U Slatinného potoka

V tomto článku prozkoumáme U Slatinného potoka, abychom se ponořili do jeho významu, dopadu a relevance v aktuálním kontextu. U Slatinného potoka je téma, které v historii vzbuzuje velký zájem a vyvolává debaty, výzkumy a úvahy v různých oblastech. Na těchto stránkách budeme analyzovat různé pohledy na U Slatinného potoka a také důsledky, které má na dnešní společnost. Od jeho vzniku až po jeho možný budoucí vývoj se tento článek snaží nabídnout komplexní vizi U Slatinného potoka s cílem obohatit znalosti a podnítit kritickou reflexi tohoto tématu.

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
U Slatinného potoka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Informační cedule na hranici rezervace
Informační cedule na hranici rezervace
Základní informace
Vyhlášení10. srpna 2002
VyhlásilSpráva CHKO Jeseníky
Nadm. výška711–737 m n. m.
Rozloha5,36 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský
OkresBruntál
UmístěníStará Ves
(k. ú. Žďárský Potok)
Souřadnice
U Slatinného potoka
U Slatinného potoka
Další informace
Kód2246
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace U Slatinného potoka chrání vlhké slatinné louky v oblasti prameniště na pravém břehu Slatinného potoka v Hanušovické vrchovině. Rozkládá se v katastru obce Stará Ves, asi 6,5 kilometru severozápadně od města Rýmařovokrese Bruntál. Lokalita se nalézá na území chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Flóra

Roste zde několik druhů vzácných rostlin, především kropenáč vytrvalý (Swertia perennis), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), tolije bahenní (Parnassia palustris), všivec lesní (Pedicularis sylvatica) nebo zábělník bahenní (Potentilla palustris). K dalším charakteristickým druhům patří suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum), starček potoční (Tephroseris crispa), bertrám obecný, škarda měkká čertkusolistá (Crepis mollis subsp. succisifolia), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), violka bahenní (Viola palustris) a vstavače - prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii). Louka je pravidelně kosena, aby se zabránilo expanzi porostu rákosu (Phragmites).

Fauna

Na lokalitě se pravidelně rozmnožuje několik druhů obojživelníků, např. ropucha obecná (Bufo bufo), čolek obecný (Lissotriton vulgaris) a čolek horský (Ichthyosaura alpestris). Z lokality je uváděn výskyt mokřadních druhů ptáků, jako je bekasina otavní (Gallinago gallinago) a chřástal polní (Crex crex).

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. .
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. .

Literatura

  • ZATLOUKAL, Miloš. Rýmařov a přírodní rezervace. Rýmařovský horizont. 2009, čís. 22, s. 15. 

Externí odkazy