Trogonoptera brookiana

V dnešním světě se Trogonoptera brookiana stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Ať už se jedná o nový technologický pokrok, vědecký objev nebo historickou událost, Trogonoptera brookiana upoutal pozornost mnoha a vyvolal intenzivní debatu v různých oblastech. Od odborníků v oboru až po obyčejné lidi se zvláštním zájmem o toto téma se diskuse kolem Trogonoptera brookiana v poslední době stává stále důležitější. V tomto článku podrobně prozkoumáme různé aspekty Trogonoptera brookiana a jeho dopad na dnešní společnost.

Jak číst taxoboxTrogonoptera brookiana
alternativní popis obrázku chybí
Sameček Trogonoptera brookiana
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďotakárkovití (Papilionidae)
Rodptakokřídlec (Trogonoptera)
Binomické jméno
Trogonoptera brookiana
(Wallace, 1855)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trogonoptera brookiana je motýl z rodu ptakokřídleců. Sameček je výrazně černě zbarvený s fosforově zelenými zuby na křídlech. Vyskytuje se v deštných pralesích na Borneu a Malajském poloostrově. Popsaný a pojmenovaný byl v roce 1855 přírodovědcem Alfredem R. Wallacem. Druhové jméno brookiana dostal podle Jamese Brooka, rádži ze Sarawaku.

Popis

Rozpětí křídel dosahuje 15–17 cm. Křídla samečků jsou černá a na předních křídlech má 7 fosforově zelených zubů. Na zadních křídlech je zeleně fosforový trojúhelník. Hlava je zářivě červená a tělo je černé s červenými značky. Křídla samiček jsou hnědší s bílými a žlutými záblesky na obou křídlech.

Potrava

Housenky se živí podražcem Aristolochia foveolata. Dospělí motýli sají rostlinné šťávy a nektar květin.

Ochrana

Trogonoptera brookiana je chráněný druh motýla, uvedený v příloze II CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trogonoptera brookiana na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. .

Externí odkazy