Tramvajová dráha

Dvojkolejná tramvajová trať se zatravněným kolejovým svrškem v Paříži během stavby před instalací trolejí

Tramvajová dráha (podle české oficiální terminologie – zákona o drahách; jinak též tramvajová trať) je kolejová dráha sloužící pro tramvajovou dopravu, zpravidla v rámci osobní městské hromadné dopravy ve větším městě nebo městské aglomeraci. V minulosti byla oficiálně nazývána též pouliční dráha (podle německého Straßenbahn) nebo elektrická dráha.

V Česku jsou tramvajové dráhy legislativně a technickými předpisy odlišeny od železničních drah a některé odlišnosti (například geometrie kol a kolejnic) brání běžnému provoznímu propojení se železniční sítí, několik kolejových spojek slouží jen manipulačním účelům. V některých zemích je ale přechod vozidel mezi tramvajovými a železničními drahami běžný – viz vlakotramvaj; o podobných řešeních se uvažuje i v Česku.

Druhy tramvajových drah

Podle umístění

Podle počtu kolejí

Jednokolejná tramvajová trať mezi Libercem a Jabloncem

Podle provedení

Dvojkolejná tramvajová trať s BKV panely v Praze na Letné Viz také: Tramvajová doprava v Praze#Kolejový spodek a svršek

Rozchod kolejí

V mnoha městech byl na začátku 20. století zvolen rozchod kolejí 1 000 mm, který umožňuje stavbu ostřejších oblouků, čímž města šetřila peníze a mohla zavést dopravu i do starší zástavby. Postupem času se však stal překážkou dalšího rozvoje, proto se dopravní podniky v těchto městech nyní snaží o přizpůsobení a přestavují sítě na standardní rozchod 1 435 mm. Někde v přechodné době existuje tříkolejnicová kolejová splítka, kde je kolejiště přebudováno pro současné použití tramvají s oběma rozchody. Obvykle bývá pravá kolejnice jedna a levé ve dvou vzdálenostech. V Česku je to případ liberecké tramvajové trati (v úseku Lidové sady – vozovna).

Křížení s železnicí

Když není možné mimoúrovňově křížit tramvajovou trať s železnicí, řeší se tento problém normálním kolejovým křížem. V některých městech je i železnice napojena kolejově na celou tramvajovou síť.

Obyčejný kolejový kříž

Jedná se o normální kříž, známý z železnice. Nevýhodou křížení je, že vlaky i tramvaje musí značně zpomalit.

Kříž s přednosti vlaku

Tento druh kříže se nachází zejména v Olomouci. Zde tramvaje kříží většinou lokální dráhy, kde jezdí dvounápravové vlakové vozy. Princip kříže spočívá v tom, že vlaková kolej není přerušena v celé délce kříže. Okolek tramvaje nemá přímo v kříži žlábek a křížení přejíždí pouze po okolku.

Související články

Externí odkazy