Tondo

V dnešním světě získal Tondo nebývalý význam. Od svého vzniku Tondo významně ovlivnil různé oblasti, jako je technologie, medicína, kultura a společnost obecně. Jeho vliv se rozšiřuje globálně a mění způsob, jakým interagujeme, komunikujeme a žijeme své životy. V tomto článku prozkoumáme dopad Tondo a to, jak utvářel svět, ve kterém žijeme, a také budoucí důsledky jeho přítomnosti v naší každodenní realitě.

Madonna s granátovým jablkem. Malba ve formě tonda z roku 1487 od Sandra Botticelliho
Podobizna nizozemského architekta P. J. H. Cuyperse (1827–1921), příklad plasticky ztvárněného tonda

Tondo je termín pro malbu nebo sochařské dílo (reliéf) kruhového tvaru, především z období antiky, renesance či klasicismu, popř. i jiných slohů. Svůj původ má v italském slově rotondo („kulatý“ – srovnej i rotunda). Ve starověkém Řecku byla tonda v souvislosti s rozvojem vázového malířství malována také na dna nádob, zejména na kyliky.

Svého největšího uplatnění tonda dosáhla v 15. století ve Florencii v tvorbě italských umělců Sandra Botticelliho, Michelangela Buonarrotiho a Raffaela Santiho.

Každé tondo obsahuje centrální motiv, většinou s jednou nebo více postavami. Jejich pozadí je nevýrazné a bez jakýchkoli dekorací.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu tondo na Wikimedia Commons