Tapiserie

Appearance přesunout do postranního panelu skrýt

Tapiserie je označení pro zvláštní techniku převodu obrazových předloh nebo jejich motivů do tkané plošné textilie a pro výrobky vzniklé touto technikou.

Výraz tapiserie (anglicky tapestry) byl převzatý asi v první polovině 15. století z francouzského tapisserie, kde znamenal koberec nebo čaloun. Pro tapiserii se používá také označení gobelín (podle pařížské manufaktury na výrobu tapiserií). V češtině je ekvivalentním termínem nástěnný koberec.

Počet druhů textilií označovaných jako tapiserie se značně zvýšil zejména ve 20. století o nové druhy vyráběné podobnou technikou. V 21. století patří k tapiserii zejména textilie:

Způsob výroby hlavních druhů tapiserie

Tato technika se používá také pro amatérskou výrobu gobelínů. Tkané gobelíny se vyráběly ve větším množství až asi do 30. let 20. století. Z pozdější doby jsou tyto tkaniny málo známé, protože se jejich nákladná výroba sotva vyplácí. V 90. letech se začaly vyrábět elektronicky ovládaná žakárová zařízení na strojích vhodných ke tkaní „nepravých“ gobelínů. Např. norský stroj TC2 poháněný ručně nebo šlapáním pedálu včetně manuálního prohozu útku (max. 30x/min)

Použití

Původně se tapiserie používaly k izolaci stěn bohatých obydlí a k pokrytí veřejných místností. Téměř všechny byly unikátní díla uměleckého řemesla. Později vzniklé, zčásti strojově vyráběné druhy jsou většinou individuálně navržené exempláře s užitnou funkcí ve veřejných prostorách i v soukromých bytech.

Historie tapisérie

Nejstarší vyobrazení výroby tapisérií pochází ze starověkého Egypta z období 2000 let před naším letopočtem. Výroba je doložena také ve starověkém Řecku, jednak malbou na keramice, a také archeologickými nálezy ze 3. století před n. l. Ke tkaní tapisérií se váže mytologický příběh o tkadleně Arachné, která se utkala o umělecké prvenství s bohyní Pallas Athénou, ze zoufalství se oběsila a byla proměněna v pavouka. Podle archeologických nálezů nástrojů znaly a užívaly techniky tapisérie také starověké kultury v Asii, Indii a předkolumbovské Americe. Nejstarší v muzeích dochované fragmenty textilií tkané technikou tapisérií jsou koptské pohřební textilie ze 4.–10. století (například v Louvru v Paříži, v Praze v Náprstkově nebo v Uměleckoprůmyslovém museu).

Z 11. století pochází tapisérie nizozemské provenience v hornosaském Halberstadtu, označovaná někdy za nejstarší evropský příklad, a tapisérie z kostela sv. Gereona v Kolíně nad Rýnem. Z 11. až 12. století pocházejí tapisérie v katalánské Gironě, v téže době se tkaly také v Norsku. V kontinentální Evropě se toto řemeslo systematicky rozvíjelo od počátku gotiky, zhruba od 13. století hlavně v Nizozemí a v Francii. K nejstarším velkým tapisériím patří série Apokalypsa, snad francouzského původu, a Devět hrdinů, utkaná kolem roku 1385 v Antverpách. V pozdní gotice došlo k výraznému rozšíření tapisérií (například série Dáma a jednorožec a především v renesanci a baroku také v tehdejším Nizozemí, pod něž patřily nyní belgické Vlámsko a Flandry.

Zlatým věkem tapisérie bylo 16. až 17. století, kdy působily asi dvě desítky vyhlášených manufaktur v několika městech Evropy, velkoformátové gobelíny vznikaly podle předloh předních malířů té doby. Nejvýznamnější byly dílny v Bruselu, jimž předlohy dodávali slavní vlámští malíři Petr Pavel Rubens, Jacob Jordaens, David Teniers mladší nebo Jodocus de Vos, dále v Antverpách, Bruggách či v Oudenaarde, ve Francii, v menší míře v Itálii, kde předlohy navrhovali Giovanni da Udine, Raffael Santi, Giuseppe Arcimboldo nebo Giulio Romano, jehož kartóny prováděli francouzští tkalci, a proto jeho jméno psali francouzsky Jules Romain. Do většiny ostatních zemí se tapisérie pouze dovážely.

Roku 1662 dal v Paříži ministr Jean-Baptiste Colbert přestavět dům s dílnami středověkých barvířů textilií a založil v nich pro francouzského krále Ludvíka XIV. královskou manufakturu uměleckých řemesel, zvanou Les Gobelins podle zdejší rodiny zakladatele Jehana Gobelina. Její jméno se vžilo pro tapisérie také v jiných zemích Evropy, ačkoliv v pařížské manufaktuře Gobelins kromě tkalců tapisérií a čalouníků pracovali také další řemeslníci, zejména truhláři, bronzíři a marketéři. V užším slova smyslu proto platí označení gobelín výlučně pro výrobky této pařížské manufaktury, všeobecně se však používá pro veškeré ručně i strojně tkané či vyšívané tapiserie, nejčastěji se pojmy gobelín a tapisérie ztotožňují. Výroba gobelínů se v budově manufaktury předvádí doposud (2012), gobelíny jsou dodnes napodobovány (zejména v Evropě) v několika variantách.

Od počátku 18. století se technikou tapisérie tkaly ve velké míře také tapety, pokrývky a potahy čalouněného nábytku, v 18. a 19. století se často jen kopírovaly starší předlohy. Nové období rozkvětu zažila tapisérie kolem roku 1900, jak v Evropě, tak v severní Americe. K obnovitelům tradice patřil v Anglii Charles W. Morris, ve Francii od 20. let 20. století Jean Lurçat. K návrhářům se počítají slavní malíři jako Pablo Picasso, Victor Vasarely nebo Alexander Colder.

V českých zemích sehrály zakladatelskou roli organizátorů výroby dvě osobnosti: Rudolf Schlattauer založil roku 1898 dílny v Zašové, po 10 letech přenesené do Valašského Meziříčí, a výtvarnice Marie Hoppe-Teinitzerová, která roku 1910 založila dílny v Jindřichově Hradci a ke spolupráci na státních zakázkách nově ustaveného Československa angažovala například Františka Kyselu, Karla Svolinského či Cyrila Boudu. Předlohy ke gobelínům zhotovovali často i další významní výtvarní umělci a jejich práce dostaly několik mezinárodních ocenění na světových výstavách (1925, 1958). Zakladatelem české vysokoškolské výuky tapisérií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze byl Antonín Kybal (1901–1971), jehož speciálkou prošly dvě generace textilních výtvarníků. V Jindřichově Hradci i v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí se dodnes zachovává výroba klasickou technikou. Zhotovují se gobelíny podle návrhů současných umělců a restaurují se historické textilie.

V první polovině 20. století byla díla velká část tehdejších významných výtvarných umělců reprodukována na tapiseriích zejména ve známé manufaktuře ve francouzském Ambussonu pod vedením Marie Cuttoli. V 50. letech se tapiserie zaměřovala stále více na abstraktní motivy. Od roku 1965 se ve švýcarském Lausanne pořádají bienále textilního umění, které jsou nejdůležitější přehlídkou tapiserie. V 90. letech se začaly používat pro tapiserii tkací stroje s elektronicky řízeným žakárem, které využívají mnozí výtvarní umělci např. slovenská výtvarnice Gerbocová.

Pro tapiserii na začátku 21. století je charakteristické: umělci sami tkají podle svých návrhů, tapiserie se zhotovují většinou v menších formátech než dříve, varianty různých materiálů a tvarů, včetně skulpturálních.

Sbírky historických tapisérií

Zámek Vaux-le-Vicomte, sál múz Pokušení sv. Antonína (podle Hieronyma Bosche), El Escorial

Významné sbírky historických tapiserií se nacházejí např, v Metropolitním muzeu v New Yorku, v britské Hardwick Hall Derbyshire nebo v petrohradské Ermitáži.

České moderní tapisérie

Ateliéry

Výtvarníci Malíři nebo grafici - návrháři často dávali či dávají své malby tkadlenám převést do techniky tapisérie. Patří k nim:

Galerie tapiserií

Odkazy

Reference

  1. Tapestry . Webster Dictionary, 2023 . Dostupné online. (anglicky) 
  2. BLAŽKOVÁ, Jarmila: Tapiserie XVI. - XVIII. století v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Katalog sbírky tapiserií Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Praha 1975, úvod (nestránkováno)
  3. Hra s abstrakcí – ručně tkaná tapiserie . TU Liberec, 2011 . Dostupné online
  4. a b Tapiserie . Masarykova univerzita Brno, 2008 . Dostupné online
  5. a b Hennig Heinz a kol.: Gewebetechnik, VEB Fachbuchverlag Leipzig 1978, str. 229-235
  6. Arndt: Handbuch Weben, Haupt Verlag 2006, ISBN 978-3-258-06993-7, str. 187-190
  7. The Thread Controller 2(TC2) . Digital Weaving Norway, 2020 . Dostupné online. (anglicky) 
  8. Gobelinstickerei . experto, 2023 . Dostupné online. (německy) 
  9. Saul: "Bayeux Tapestry". A Companion to Medieval England, Stroud UK: Tempus 2000, ISBN 0-7524-2969-8, str. 32-33
  10. Five things you may not know about the Overlord Embroidery . The D-Day Story, 2023 . Dostupné online. (anglicky) 
  11. Definice malovaného gobelínu (německy): http://www.infobitte.de/free/lex/artsLex0/g/gobelinmalerei.htm Archivováno 24. 9. 2015 na Wayback Machine.
  12. Petit Point Sticken lernen . YouTube, 2023 . Dostupné online. (německy) 
  13. Julien Coffinet, Pratique de la tapisserie, Genève, Éditions du Tricorne, 1977, s. 33
  14. Historie tapisérie (anglicky): http://www.gutenberg.org/ebooks/20386
  15. Nejstarší evropská tapisérie (německy): http://www.dom-und-domschatz.de/domschatz.htm Archivováno 6. 3. 2005 na Wayback Machine.
  16. nejstarší podle Jarmily Blažkové, Tapisérie XVI.-XVIII. století... UPM Praha 1975, nestránkováno
  17. Definice gobelínu č.1 (německy): http://dunkelsuess.de/site/index.php/Lexikon/Gobelin Archivováno 7. 8. 2016 na Wayback Machine.
  18. Definice gobelínu č.2 (německy): http://de.economypoint.org/g/gobelin-manufaktur.html Archivováno 22. 8. 2016 na Wayback Machine.
  19. Informace o Manufacture des Gobelins (německy): http://www.uwefreund.com/paris/manufacturedegobelins.html Archivováno 14. 8. 2013 na Wayback Machine.
  20. Gobelínka ve Valašském Meziříčí: http://www.gobelin.cz/cs
  21. Short Guide to Tapestry Art . Enyclopedia of Art, 2023 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-12-17. (anglicky) 
  22. Woven Works by Beáta Gerbocová . Digital Weaving Norway, 2023-03-03 . Dostupné online. (anglicky) 
  23. Modern Tapestry . Modern Maker, 2021-02-02 . Dostupné online. (anglicky) 
  24. Charles T. Little, Timothy B. Husband (eds):The Metropolitan Museum of Art. Europe in the Middle Ages. MMA New York 1987, s. 118-119, 138-139, ISBN 0-87099-448-4
  25. https://www.nationaltrust.org.uk/features/great-tapestries-in-our-collections
  26. Yves Mikaeloff (editeur), Tapisseries: avec la participation exceptionnelle du Musée de l'Ermitage (Leningrad); Catalogue de l'exposition. Paris 1989, stran 45
  27. MRÁZ, Bohumír; MRÁZOVÁ, Marcela. Současná tapisérie. Praha: Odeon, 1980. Heslo Eva Brodská, s. 52–53. 
  28. Artmap 2015
  29. Mráz–Mrázová, s. 25-26
  30. Mráz-Mrázová, s. 18-19.
  31. Mráz–Mrázová, s. 50-51.
  32. Mráz–Mrázová, s. 22-23
  33. https://artplus.cz/cs/autor/24015-holek-jiri/
  34. Mráz–Mrázová, s. 60-61
  35. Mráz–Mrázová, s. 43-44
  36. Mráz–Mrázová, s. 27-28
  37. Mráz–Mrázová, s. 14-15
  38. Mráz–Mrázová, s. 49-50
  39. Mráz–Mrázová, s. 55-56
  40. Mráz–Mrázová, s. 45-46
  41. Mráz–Mrázová, s. 65-66
  42. Mráz–Mrázová, s. 57-58
  43. Mráz–Mrázová, s. 35-36
  44. Mráz–Mrázová, s. 67-68
  45. Mráz–Mrázová, s. 63-64
  46. Mráz–Mrázová, s. 39-40
  47. Mráz–Mrázová, s. 16-17
  48. Mráz–Mrázová, s. 21-22
  49. Mráz–Mrázová, s. 31-32
  50. Mráz–Mrázová, s. 59-60
  51. Mráz–Mrázová, s. 68-69
  52. Mráz–Mrázová, s.70-71
  53. Mráz–Mrázová, s. 29-30
  54. Mráz–Mrázová, s. 33-34

Související články

Literatura

Externí odkazy